Major depresif bozuklukta intihar düşüncesi ile serum oksitosin ve nesfatin-1 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Research of the relationship between suicidal ideation and serum oxytocin, nesfatin-1 levels in major depressive disorder
  1. Tez No: 406880
  2. Yazar: CAFER ÇAĞRI KORUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ MELTEM ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Çalışmamızda; Major Depresif Bozukluk tanılı hastalarda intihar düşüncesiyle Oksitosin ve Nesfatin-1 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metod: DSM-IV-TR ölçütlerine göre Major Depresif Bozukluk tanısı alan 63 olgu geçmişte intihar düşüncesi olan 32 ve olmayan 31 olgu olarak gruplandırıldı. Hasta grubuyla uyumlu 32 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak alındı. Hastalara sosyodemografik ve klinik veri formu, DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme, Klinik Versiyonu (SCID-I), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, İntihar Olasılığı Ölçeği, İntihar Düşüncesi Ölçeği uygulandı. Oksitosin ve Nesfatin-1 düzeyleri serumda ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the serum levels of Oxytocin and Nesfatin-1and to examine the relationship of these hormones with suicidal ideation in patients with Major Depressive Disorder. Materials and methods: 63 cases diagnosed with Major Depressive Disorder according to DSM-IV-TR criteria were taken and divided into two groups, 32 cases with and 31 cases without suicide ideation. 32 healthy volunteers were taken as control group. Sociodemographic and clinical data form, Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders, Clinical Version (SCID-I), Hamilton Depression Rating Scale, Beck Hopelessness Scale, Suicide Probability Scale, Scale of Suicidal Ideation were administered to the patients.