Serumda alkalen fosfataz izoenzimlerinin elektroforez metodu ile tayin edilmesi
  1. Tez No: 40688
  2. Yazar: HAMİT BİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EKİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
KJS.İZİ Erişkin karaciğer, barsak hastalan ile hepatit-B ve raşitizmli çocuk hasta serumlarında alkalen fosfataz (ALP) total aktivite ve izoenzimleri çalışıldı. Kontrol grupları sağlıklı, gönüllü ve aynı yaş grubundan seçildi. Venöz kan örnekleri alındıktan sonra ayrıştırılarak serumları -20°C 'de muhafaza edildi. 2 aylık bir zaman zarfinda total alkalen fosfataz (ALP) aktivitesi, substrat olarak para-nitro fenilfosfat kullanılan kromojenik substrat yöntemi ile ölçüldükten sonra izoenzimlerin, nöraminidazla ön tatbik akabinde serumların deterjanlı agaroz jel üzerinde elektroforezi ile ayrılmaları sağlandı. Karaciğer hastalarında özellikle karaciğer ve barsak izoenzimlerine bağımlı olarak total aktivite ve izoenzim değerlerinde yükselme gözlendi. Karaciğer hastalıklarında elektroforez jellerinde karakteristik ALP izoenzim taslakları görüldü. Sirozlu hastalarda çok yüksek barsak, ılımlı karaciğer, kemik ve plasental ALP izoenzim seviyeleri tespit edildi. Koîestazisli karaciğer hastalarında karaciğer, kemik ve plasental izoenzim seviyeleri yüksek, barsak izoenzim seviyeleri düşük olarak belirlendi. Primer safra sirozunda (PSS) ise karaciğer, kemik izoenzimleri yüksek, barsak ve plasental izoenzimler hafif yüksek bulundu. Araştırılan barsak hastalıklarında serum ALP izoenzimlerinin hiç bir yükselmesi saptanmadı. Barsak izoenzimi düşük olarak bulundu. Fakat total aktivite ve izoenzim değerlerinde kontrola göre değişiklik olmadı. Hepatit-B ve Raşitizmli çocuklarda total aktivite kontrol grubuna göre çok yüksek bulundu. Hepatit-B'li çocuklarda karaciğer izoenzimi çok yüksek, kemik izoenzimi ılımlı yüksek belirlendi. Raşitizmli çocuklarda ise aksine kemik izoenzimi çok yüksek, karaciğer izoenzimi hafif yüksek bulundu. Çalışmamızın sonuçlan bize çeşitli karaciğer, barsak ve kemik hastalıklarının ayırt edici tanısında total aktivite ile birlikte ALP izoerıznrılerinin de tayin edilmesinin önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Total activity of alkaline phosphatase (ALP) and its isoenzymes in adult patients with liver, intestinal diseases and in the children (1-3 years old ) with hepatitis-B and rickets were studied. A control group was chosen from healty, volunteer and at the same age group. After drawing venous blood samples, serum was seperated and stored at -20 *C until analysed. Within two months, total serum ALP determinations with a choromogenic substrate assay, using para-nitro-fenilphosphate as substrate were performed, then the isoenzymes were seperated in serum by electrophoresis on agarose gel containing detergent after exposing to neuraminidase. It was demonstrated that total activity and isoenzymes of ALP in patients with liver disease were elevated mainly depending on liver and intestinal isoenzymes. For liver diseases, the ALP izozymes presented chracteristic patterns. Patients with cirrhosis had markedly elevated levels of intestinal ALP and moderate serum isoenzyme activities of liver, bone and placental ALPes. In patients having liver diseases with cholestatic features, liver, bone and placental isoenzyme levels were high, but the intestinal izozyme was low, whereas primary biliary cirrhosis (PSS) was associated with high levels of the liver, the bone and moderate elevations of intestinal and placental ALPs. No elevations of different serum isoenzymes were observed in the intestinal diseases investigated. Intestinal ALP isoenzymes were low but total activity and other isoenzyme values were not changed. In both patients with hepatitis-B and rickets in childhood, total ALP activities were rather higher than those of controls. Examination of isoenzymes showed that liver ALP isoenzyme was highly elevated, but bone isoenzyme increased moderately in babies with hepatitis-B. In contrast, patients with rickets, bone ALP form was increased highly, but liver form moderately. The results of the study have shown the importance of testing ALP izozymes besides the total activity in diagnosis of liver, intestinal and bone diseases.