Serebral palsili çocuklarda fonksiyonellik ve postüral kontrol arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between functionality and postural control in children with cerebral palsy
- Tez No: 406886
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGEN ARAS, YRD. DOÇ. DR. EMRE BASKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Disfonksiyonel postüral kontrol, serebral palsili (SP) çocuklarda görülen önemli problemlerden birisidir. Gövde postüral kontrolü, üst ve alt ekstremitelerin fonksiyonelliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, SP'li çocuklarda postüral kontrol ile fonksiyonellik arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamıza çalışma grubu olarak yaş ortalaması 7.923.56 yıl olan 100 SP'li çocuk ve kontrol grubu olarak yaş ortalaması 9.072.24 olan 100 nörogelişimsel bozukluğu olmayan normal gelişim gösteren çocuk dahil edilmiştir. Çalışma grubunda, SP'li çocukların kaba motor fonksiyon seviyelerinin sınıflandırılması için Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS) ve kaba motor fonksiyon ölçümü için Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88 (KMFÖ-88) kullanılmıştır. Çalışma ve kontrol gruplarında gövde hareketlerinin niteliği ve postüral kontrolü Gövde Kontrolü Ölçütü (GKÖ) ve Gövde Etkilenim Ölçeği (GEÖ) ile değerlendirilmiştir. Her iki grubun günlük yaşam aktivitelerindeki fonksiyonel durumunun değerlendirilmesi için Pediatrik Özürlülük Değerlendirmesi (PÖD) ve Çocuklarda Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (ÇFBÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dysfunction of postural control is one of the important problems in children with cerebral palsy (CP). Trunk postural control has an important role in functionality of upper and lower extremities. The aim of this study was to investigate the relationship between functionality and postural control in children with CP. One hundred children with CP that mean age was 7.923.56 years and one hundred healthy children without neurodevelopmental disorders that mean age was 9.072.24 years were recruited in the study. In study group, Gross Motor Function Classification System (GMFCS) and Gross Motor Function Measure-88 (GMFM-88) were used to classify and assess gross motor function in children with CP, respectively. The Trunk Control Measurement Scale (TCMS) and the Trunk Impairment Scale (TIS) were used to evaluate quality of trunk movements and postural control in study and control groups. Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI) and Wee Functional Independence Measure (WeeFIM) were used for functional assessment of activity daily living in both groups.