Sevofluran ile genel anestezi uygulanan majör ortopedik cerrahi vakalarında analjezik nosiseptif indeks (ANİ) monitorizasyonun intraopeatif ve postoperatif analjezi değerlendirilmesindeki yeri
The place of analgesia nociception index (ANI) monitorization in the evaluation of intraoperative and postoperative analgesia in major orthopedic surgery cases involving general anesthesia with sevoflurane
  1. Tez No: 406972
  2. Yazar: HÜSEYİN SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Analjezik Nosiseptif İndeks(ANİ), ağrı düzeyini gösteren noninvaziv bir indekstir. Bu çalışmada Sevofluran ile genel anestezi uygulanan majör ortopedik cerrahi vakalarında ANİ monitörizasyonun intraopeatif ve postoperatif analjezideki yerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Metod: Major ortopedik cerrahi operasyonu uygulanacak 18-65 yaşları arasında olan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Premedikasyon uygulanarak ameliyathaneye alınan hastaların sistolik kan basıncı (SKB) , diastolik kan basıncı (DKB), ortalama kan basıncı (OKB), kalp atım hızı (KAH), periferik oksijen satürasyonu (SpO2) değerleri monitorize edilip kaydedildi. Her hastaya noninvaziv biçimde sternum ksifoid çıkıntısının 2 cm altına gelecek şekilde ANİ paletinin konması ve V5 göğüs derivasyonuna uyan bölgeye EKG paletinin yerleştirilmesi ile elde edilecek ANİ değerlerinin ve hemodinamik parametrelerin genel anestezi öncesi, anestezi esnasında ve sonrasında belirlenmiş zaman aralıklarında (1.dk,3.dk,5.dk,10.dk vb) ölçümü gerçekleştirildi. Takipler sırasında kalp hızında ve kan basınçlarında % 20 'lik artış olan hastalar hemodinamik olay kabul edildi ve kayıt altına alındı. Ayrıca hastaların postoperatif ilk bir Saatte VAS (Vizüel analog ağrı skalası ) ve ANİ değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Goal: Analgesia Nociception Index (ANİ) is a noninvasive index showing the pain level of a patient by utilizing heart rate variability caused by parasympathetic tonus. This study aimed to assess the place of ANİ monitorization in the evaluation of intraoperative and postoperative analgesia in major orthopedic surgery cases involving general anesthesia with Sevoflurane. Method: Forty patients aged between 18 and 65 to undergo major orthopedic surgical operation were included in the study. Patients were taken to the surgery room after premedication and then their Systolic Blood Pressure (SBP), Diastolic Blood Pressure (DBP), Mean Blood Pressure (MBP), Heart Rate (HR), and Peripheral Oxygen Saturation (SpO2) values were monitorized and recorded. ANI values and hemodynamic parameters, which were to be obtained by noninvasive placement of an ANI palette 2 cm below the xiphoid process of sternum and placement of an ECG palette to the V5 lead region, were measured before, during and after the general anesthesia and at preset time intervals (min. 1, min. 3, min. 5, min. 10, etc.). Those patients who showed 20% increase in their heart rates and blood pressures during the monitoring were considered hemodynamic and recorded. VAS (visual analogue scale) and ANI values of the patients were recorded at one hours postoperatively.