Müzik eğitimi anabilim dalı 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin piyano performansı özyeterlik algıları ile piyano öğretim elemanlarının öğrencilerin piyano performansı hakkındaki görüşleri: Ege bölgesi örneği
The piano performance self - efficacy perceptions of the music education program 3rd and 4th year students and the opinions of the music faculty members on the students' piano performances: Aegean region sample
  1. Tez No: 406999
  2. Yazar: BİLGE PİRLİBEYLİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AKIN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Piyano, müzik eğitimi veren tüm kurumlarda, özellikle Müzik Eğitimi Anabilim Dalları'nda zorunlu ders olarak yer almaktadır. Dolayısıyla müzik öğretmeni adaylarının piyano performansı sergilemesi kaçınılmazdır. Piyano performansı topluluk önünde sergilenmek zorunda olan bir olgu olduğundan; sahne kaygısı, özgüven, özyeterlik gibi duyuşsal özelliklerden büyük ölçüde etkilenmektedir. Bu araştırmada, piyano performansına ilişkin özyeterlik algısı üzerinde durulmuştur. Araştırmanın amacı, Ege Bölgesi'nde yer alan üniversitelerin müzik eğitimi anabilim dallarında 3. ve 4. sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencilerin piyano performansı özyeterlik algılarını belirlemek, aynı zamanda piyano dersi öğretim elemanlarından öğrencilerin piyano performansına yönelik görüş almaktır. Araştırmada öğrencilerin piyano performansı özyeterlik algıları Gün (2014) tarafından geliştirilen“Piyano Performansı Özyeterlik Ölçeği”ile belirlenmiştir. Öğretim elemanlarının görüşlerini ise bireysel görüşme yoluyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The piano class is a compulsory course in all institutions that offer music education, specifically in Music Education Programs. Thus, piano performance is inevitable for music pre-service teachers. Due to the nature of a piano performance that has to be performed in front of an audience, the performance itself is highly affected by affective attributes such as stage fright, self confidence, and self-efficacy. The current research focuses on the self-efficacy perception related to piano performance. The aim of the research is to determine the piano performance self-efficacy perceptions of currently 3rd and 4th year college students in Aegean Region universities, as well as take the opinions of faculty members on the piano performance of the students. The piano performance self-efficacy perceptions of the students were determined by the "Piano Performance Self-efficacy Scale [ Piyano Performansı Özyeterlik Ölçeği] developed by Gün (2014). The opinions of the faculty members were collected via individual interviews.