Düş - nâme: Giriş - inceleme - metin - sözlük - tıpkıbasım
The study of Dreams: Entry - examination - text - dictionary - facsimile edition
- Tez No: 407106
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜMÜŞKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışmamızın konusunu Eski Anadolu Türkçesi döneminde yazılan bir tâbir-nâme oluşturmaktadır. Düş-nâme adlı bu eser, ilmî yönünün yanı sıra, dönemin sâde diliyle yazılmıştır. Çalışmamız bir rüya tâbiri kitabı olduğu için zengin bir literatür barındırmaktadır. Elli bir bâbtan müteşekkil olan Düş-nâme'de rüyada görülebilecek hemen hemen her şey verilmiş; bunların nelere delâlet edeceği belirtilmiştir. Çalışmamızda Arap harfli metnin Latin alfabesine çevirisi yapılmıştır. Bunu yaparken Eski Anadolu Türkçesinin temel husûsiyetleri göz önüne alınmış, kelimeler nasıl okunması gerekiyorsa o şekilde okunarak dönemin özelliklerine göre transkribe edilmiştir. Metnin incelenmesinde Eski Anadolu Türkçesinin gramer yapısı temel alınmış, kelimeler bu şekilde incelenmiştir. Son olarak çalışmamızda yer alan kelimelerin sözlüğü yapılarak çalışma bitirilmiştir. Anahtar Kelimeler Düş-nâme, Tâbir-nâme, Rüya, Eski Anadolu Türkçesi, Gramer incelemesi.
Özet (Çeviri)
But the subject of our study constitues a phrase written during the Old Anatolian Turkish period. This work which has the name 'Düş-nâme' as well as the scientific direction is written with simple language of the Old Anatolian Turkish period. Because of being a dream interpretation book, our study contains a rich literature. Almost everything that can be seen as a dream has given in 'Düş-nâme' which is composed of fifty-one issues; is also stated what it will signify tothem. İn our study Arabic letters of the text was translated into Latin alphabet. In doing so, the basic characteristic of Old Anatolian Turkish are take into account, how words are transcribed according to the characteristics of that period if necessary to read in the reading. During the examination of the text, it is based on the grammar of Old Anatolian Turkish, the words have been analyzed in this way. Finally, our study has been completed with the work by making the dictionary of the words which are used in our study area. Keywords Düş-nâme, Tâbir-nâme, Dream, Old Anatolian Turkish, Grammar Research.