Türkiye'deki atış poligonlarının ergonomik açıdan incelenmesi
The purpose of this research is to examine shooting range in Turkey from ergonomical point of wiew
  1. Tez No: 201083
  2. Yazar: AYTUĞ ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Poligon, açık veya kapalı alanlarda emniyetli bir özel ortam sağlanarak değişik çaptaki silahlarla atış yapılan alanlara verilen addır. Poligonlar ISSF (International shooting Sports Federatıon)'nin belirlemiş olduğu standartlara göre yapılmaktadır. Bu standartlara uygun olan poligonlar uluslar arası standartlara uygun poligonlar olarak adlandırılırlar. Bu çalışmanın amacı Türkiye deki atış poligonlarının ergonomik açıdan incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye den 23 poligon, yurt dışından ise 7 olmak üzere toplam 30 poligon incelenmiştir. Veriler amaca uygun olarak hazırlanan anket ile toplanmıştır. Elde edilen veriler Windows altında çalışan SSPS 14,0 istatistik programıyla analiz edilmiş olup Excel programıyla grafiklendirilmiştir. Verilerin analizi sonucunda poligonlar; poligon açısı,tribün durumu,soyunma odası durumu, tuvalet ve duş alma yeri,emniyet odası, hakem odası, kafeterya,otopark,hedef sistemi, havalandırma, aydınlatma durumu, ses yalıtım durumu, duvar rengi,mermi tuzakları,zemin durumu, yol aralıkları,stant yüksekliği,görüntüleme merkezi,kontrol odası ve yangın söndürme sistemi açısından ISSF kurallarına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shooting range is the name of the areas which are used for the purposes of shooting with different weapons by providing a special secure arena in open or closed places. Shooting ranges are constructed according to standards determined by ISSF. Shooting range which are in parallel with these standards are called International Shooting range. The main objective of this study is to investigate shooting range in Turkey in terms of ergonomics. 23 shooting ranges from Turkey and 7 shooting ranges from abroad, in total 30 shooting ranges have been investigated for this purpose. Data collection has been carried out by means of questionnaire in line with the main objective. Gathered Data has been analyzed using SPSS 14.0, and using Microsoft Excel. As a result of data analysis, shooting ranges have been evaluated according to ISSF rules under following categories : shooting range angel, tribunes, dressing rooms, toilet and baths, security rooms, refree rooms, cate, parking, target traps, floor, aisles, stant height, simulation center, control room and fire fight system.