Total Quality Management endorsement in higher edication institutions
Yükseköğretim kurumlarında Toplam Kalite Yönetimi (TKY)
  1. Tez No: 407112
  2. Yazar: MARIA TAIAI
  3. Danışmanlar: DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, yükseköğretim kurumlarında Toplam Kalite Yönetimi (TKY) hakkındadır. Tam olarak TKY ve kurumsal ve bireysel performansı arasında bir ilişki olduğu hipotezini test etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada Fatih Üniversitesi örnek olay incelemesi olarak alınmıştır. İlk önce, araştırmanın nedenleri açıklanmış ve okuyucuya TKY hakkında genel bilgiler verilmiştir. Literatür taraması üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölüm TKY' yi açıklar ve kalite boyutlarını tanımlar. Ondan sonra, iki büyük kalite ödülü tanımlanmış ve TKY' nin geliştirilmesi ve kökenleri açıklanmıştır. İkinci bölüm yükseköğretim kurumlarında TKY hakkındadır. Bu bölümde, eğitimde müşteri memnuniyeti ve eğitim kalitesi incelenmiştir. Üçüncü bölüm ise ABD'li istatistikçi William Edwards Deming'in kalite yönetimi yaklaşım unsurları ve onun, eğitimde kaliteye katkısını açıklamaktadır. Fatih Üniversitesinde TKY uygulama ve kurumsal ve bireysel performansını değerlendirmek için anketler kullanılmıştır. Anketler; İktisat, İşletme ve Endüstri Mühendisliği bölümlerindeki hocalara TKY kavramları hakkında bilgili oldukları için dağıtılmıştır. Anketler hem bölüm toplantılarında dağıtılmış hem de e-posta yoluyla gönderilmiştir. SPSS 22,0 istatistik paket programı ile analizleri ele alınmıştır. Yapılan regresyon analizi belirleyicilerinin (TKY uygulamaları) hiçbiri istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir. Analize göre, sıfır hipotezini H0 ( TKY ve performans arasında hiç bir ilişki yok) reddetmek için yeterli kanıt yoktur.
Özet (Çeviri)
This paper aims at shedding light on the importance of Total Quality Management (TQM) in higher education institution (HEIs). It first discusses the rationale behind this research and provides the reader with a general background of TQM. This paper is made up of three chapters. The first chapter describes TQM by first defining quality and discussing its dimensions. Then, two major quality awards are mentioned and explained. After that, it moves on to the development and origins of TQM. In the second chapter, the focus is on the endorsement of TQM in education. In this chapter, customer satisfaction and quality in education are investigated. The third chapter discusses Deming's theory of management and its application in HEIs. A self-administered structured questionnaire is used to assess TQM implementation at Fatih University as well as institutional and individual performance. Data analysis was performed using SPSS 22.0. Factor analysis was executed to test scale reliability. Correlations between and among scale items were tested using correlation analysis and regression analysis was conducted to test the research hypothesis that there is a relationship between TQM practices and performance. The questionnaires were distributed to Fatih University faculty members of the Economics, Management, and Industrial Engineering departments. The population was limited to these three departments given their familiarity with Total Quality Management related concepts, which is necessary for understanding the questions and thus answering them. The total population consisted of 60 faculty members. However, a total of 40 questionnaires were responded. Thus, the response rate was 67%, which is satisfactory given the nature of the respondents. The analysis was conducted on all 40 surveys, which were distributed during department meetings and sent via emails to the above mentioned target population. The regression analysis performed showed that none of the predictors (TQM practices) is statistically significant. This does not necessarily mean that the null hypothesis H0 that there is no relationship between TQM Practices and performance (the independent variable) is true. The insignificance of the predictors rather indicates that we do not have enough evidence to reject the null hypothesis H0.