Synchronicity of emotions: The Arab Spring
Duyguların eşzamanlılığı: Arap Baharı
- Tez No: 407116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu tezin maksadı Arap Baharı fenomenini ve bu fenomenin esas niteliklerini sezmeye çalışmaktır. Mevcut literatürün büyük bir kısmı Arap Baharını oluşturan farklı parçaların sebeplerini tarihsel bir perspektiften tümevarımsal olarak araştırmıştır. Muhtelif parçaların sebeplerinin tahkiki Arap Baharının bütün görünümünü ve bu görünümün temel ilkelerini vermez. Bu tez; Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki otoriter rejimler tarafından bastırılan duyguların dışavurumunun 2011'deki simültane protestolara anlam verdiğini göstererek, Arap Baharını duyguların eşzamanlılığı olarak senkronik bir bakış açısı ile algılar. Bu duygusal eşzamanlılık; otoriter rejimlere karşı Arap insanları arasındaki ortak amaçların temeline şekil verdi. Bu tez mevcut literatürden farklı olarak; Arap Baharının bütün görüngüsünü ve bu görüngünün asıl vasıflarını algılamak amacı ile Husserl fenomenolojisinin metodunu tatbik etmeye çabaladı. Tez Arap Baharını açıklamak amacıyla varsayımlardan özellikle kaçınır. Bu bakış açısıyla; tez, fenomeni birincil kişi perspektifinden saf ve doğal bir biçimde betimlemek için bilimsel olarak işlenmemiş verileri kullanmaya çalışır. Bu çalışma Arap Baharının dört temel niteliğini tasvir etmeye gayret eder: taklit, politik olanın sanallaşması, duyguları sistemleştirme ve interaktivizm. Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde protestoların yayılması sorununu çözmek için; taklit niteliği, Arap halkların otoriter rejimler tarafından bastırılan duygularını açığa çıkarmak için Tunuslu sokak satıcısının kendisini yakmasını odak noktası olarak taklit ettiklerini gösterir. Sanallaşma ilkesi; politik pratiğin ve mekânın sanallaşmasının kadir-i mutlak rejimlere ve mekânsal-zamansal aralıklara rağmen eşzamanlılık fırsatını protestoculara nasıl sunduğunu betimler. Sistemleştirme niteliği; halkların dışa vurulmuş duygularının, kasıtlı bir şekilde birleşmek ve rejimleri protesto etmek için bir organizasyon olmaksızın nasıl nizam kazandığını tarif eder. İnteraktivizm özelliği; sanal âlemi iskân eden insanların mekânsal-zamansal aralıklara rağmen interaktif bir şekilde duyguları ve hareketleri yöneterek, rejimleri protesto etmek için birbirleriyle nasıl iletişim halinde olduklarını anlatır. Son olarak; bu tez, Arap Baharının neden 2011'de göründüğü sorusunu dolaylı olarak yöneltir. Tez; Arap halkların 2011'de duygusal olarak birbirleriyle kesiştiğini ifade eder. Bundan dolayı; otoriter rejimleri protesto etmek için yeterli şartlar devam ettiği halde, insanlar duyguların eşzamanlılığı fenomeni kaybolduktan sonra kamusal alanı terk etmişlerdir. Basit bir cümle ile; Arap Baharının bastırılmış benzer duyguların dışavurumunun eşzamanlılığı olması bu nedenledir.
Özet (Çeviri)
The intention of this dissertation is to intuit the phenomenon of the Arab Spring and its essential properties. From a diachronic viewpoint, the growing body of the current literature inductively investigates the causes of the dissimilar parts that constitute the Arab Spring. Examining causes of the different parts does not give the whole appearance of the Arab Spring and its foundational principles. From a synchronic point of view, this dissertation intuits the phenomenon of the Arab Spring as a synchronicity of emotions by showing that the revelation of emotions suppressed by authoritarian regimes in the Middle East and North Africa (MENA) gave meanings to the simultaneous protests in 2011. This emotional synchronicity formed the basis of the communal intentions among the Arab peoples against authoritarian regimes. Unlike the existing literature, this dissertation sought to apply the method of Husserlian phenomenology so as to perceive the whole appearance of the Arab Spring and its principle features. The dissertation attempts to avoid presuppositions in order to explain the Arab Spring. In this viewpoint, the dissertation attempts to use pre-scientific raw data to purely and naively describe the phenomenon from a first person perspective. This research endeavors to describe the four essential features of the Arab Spring: mimetism, virtualization of the political, systematization of emotions, and interactivism. In order to solve the issue of the diffusion of the protests in the MENA zone, the property of mimetism shows that the Arab peoples imitated the self-immolation of a Tunisian street vendor as the focal point to reveal their emotions suppressed by the authoritarian regimes. The property of virtualization is used to delineate how virtualizing the political practice and space offered the opportunity of synchronicity to the protesters in spite of the omnipotent regimes and spatio-temporal intervals. The property of systematization describes how the revealed emotions of the peoples were systematized without an organization to intentionally unite and then to protests against the regimes. The feature of interactivism describes how the peoples who populated the virtual space, cyberspace, interacted with each other to protest against the regimes by interactively administering emotions and motions in spite of spatial and temporal distances. Finally, this dissertation indirectly addresses the question of why the Arab Spring appeared in 2011. The dissertation expresses that the Arab peoples emotionally coincided with each other in 2011. This is why the peoples left the public space after the disappearance of the phenomenon of synchronicity of emotions, in spite of continuing sufficient conditions to protest against the authoritarian regimes. In a simple sentence, this is why the Arab Spring is the synchronicity of the revelation of suppressed similar emotions.