An analysis of global supply chain risks in small and medium - sized enterprises
Küçük ve orta ölçekli işletmelerin global tedarik zincirinde karşılaştıkları risklerin analizi
  1. Tez No: 407125
  2. Yazar: AYHAN ULUOCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı küçük ve orta ölçekteki işletmelerin faaliyetlerinde; global tedarik zincirinde karşılaştıkları riskleri analiz etmek ve bu risklerden kaçınma ya da riskleri azaltmaya yönelik algı ve yaklaşımlarını incelemektir. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler Türkiye ekonomisinin belkemiği ve itici gücü olarak bilinmektedir. Tüm işletmelerle görüşülmesi zaman ve maliyet açısından zor olduğundan örneklem grubunu Türkiyenin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekteki 62 işletme oluşturmaktadır. 5 bölümden ve toplamda 59 sorudan oluşan anket yoluyla global tedarik zinciri riskleri ve global tedarik zinciri risk yönetimine bakış açıları (yaklaşımları) incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS Statistics 22 programı ile analiz edilmiştir. İşletmelerin demografik yapıları, anketi dolduran işletme yetkililerine ait şahsi veriler, işletmelerin global tedarik zinciri riskleri ve global tedarik zinciri risk yönetimine bakış açıları ile ilgili dağılımları incelenmiştir. İşletmelerin demografik yapıları ile soruların arasında istatiksel bir ilişkinin varlığını tespit etmek amacıyla Cross-Tabulation analizi ve Ki-Kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyze the global supply chain risks that small and medium enterprises (SMEs) may face and investigate the perceptions and attitude of SMEs towards the strategies to avoid or mitigate those risks. SMEs are known as the backbone and the driving force of Turkey's economy. Due to the fact it is very time consuming and costly to observe the high number of SMEs, A sampling was decided. The sample of the research is the 62 SMEs from different parts of Turkey. To be able to comprehend the perceptions and attitudes of the SMEs toward global supply chain risks, a questionnaire with 5 sections and 59 questions was administered. The Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22 was used to analyze the data. The distribution of companies for demographic characteristics, the personal data of the representatives of the companies were examined. The practice of the companies about global supply chain risk management, and their approach to manage risks were analyzed. Cross -Tabulation and Chi-square test were applied to determine the existence of statistical relationships between demographic characteristics of the companies and the questions.