Uluslararası Hukukta silahsızlanma ve nükleer silahlar
In International Law disarmament and nuclear weapons
- Tez No: 407159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada Soğuk Savaş döneminin SSCB ve ABD arasında büyük çatışmalara yol açacağı düşünülen III. Dünya Savaşı'nın yaşanmadan bitmesini sağlayan başarılı bir denge ve caydırma unsuru olan nükleer silahlar incelenecektir. II. Dünya Savaşında sadece ABD'nin tekelinde olan bu silahlar giderek bir çok ülkeye yayılmıştır. Bu yayılmadan dolayı dünya büyük bir tehdit altındadır. Nükleer silahların yok olması adına önemli bir adımda silahsızlanmadır. Son yıllarda gerek ulusal, gerekse küresel boyutta güvenliği tehdit eden unsurların başında nükleer silahlar gelmektedir. İki süper güç olan ABD ve SSCB'de nükleer silahların yaratacağı tehlikenin farkına varmış ve bunu önlemek için çeşitli girişimlerde bulunmuşlardır. Hindistan, Pakistan , Kuzey Kore ve İran gibi denetlenmesi zor olarak görülen devletlerin nükleer silahları elde etme istekleri çeşitli silahsızlanma çalışmalarıyla önlenmeye çalışılmıştır. ABD ve SSCB, bu durumu önleyebilmek adına antlaşmalar imzalayarak nükleer silah sayılarına sınırlamalar getirmişler ve karşılıklı olarak indirimler uygulamışlardır. 1968 yıllında imzalanan ve en önemli silahsızlanma çalışması olarak görülen Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşmasından 1996 yıllında yapılan Milletlerarası Adalet Divanı Görüşüne kadar olan yıllarda nükleer silahların kullanımına dair tam bir yasak getirilmemiştir. Uluslar arası antlaşmalarda nükleer silahların sadece sayısının azaltılması bir çok tartışmaya konu olmuştur. Çalışmada bu konular detaylı olarak araştırılmış ve uluslar arası hukukta silahsızlanma ve nükleer silahlar adına yapılmış olan çalışmalar incelenmiştir ve bu konudaki Türkçe literatür ve internet kaynakları taranmıştır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde silahsızlanmanın tanımı yapılmış ve uluslar arası hukukta silahsızlanma adına yapılan çalışmalar incelenmiştir. İkinci bölümde ise nükleer silahlar ve nükleer silahların azaltılmasına yönelik yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Cold War period's lead up to major conflicts between Union Of Soviet Socialist Republics and US, World War III 's end before it began that successful a balance and deterrence element which is nuclear weapons will be examined. In the Second World War, only US's monopoloy which these weapons have gradually spread to many countries. Because of this spread, the world is under great threat. An important step in the destruction of nuclear weapons is disarmament. In recent years, nuclear weapons has becomes important elements which threaten in both the national and global security.The two superpowers, the United States and in the USSR was aware of the dangers of nuclear weapons and launched various initiatives to prevent it. India, Pakistan,North Korea and Iran to obtain nuclear weapons states that are seen as difficult, such as controlling a variety of requests to prevent disarmament efforts has been studied. The USA and the USSR, in order to avoid this situation by signing the treaties have implemented limitations to the number of nuclear weapons and mutually brought discounts. 1968 year in signed probably the most important other disarmament work of the as seen on the Nuclear Nonproliferation Treaty, we in the year 1996 in the year up to the International Court of Justice Opinion not been a complete ban on the use of nuclear. Only the reduction of the number of nuclear weapons in international treaty has been the subject of many controversies. Work on these issues have been investigated in detail and made on behalf of disarmament and nuclear weapons in international law it has been reviewed and Turkish literature and Internet sources were searched. The study consists of two main parts. In the first part, while the definition of disarmament, in international law disarmament on behalf of the studies examined. In the second part, studies have been assessed for the reduction of nuclear weapons and nuclear weapons.