Uluslararası Hukukta silahsızlanma ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW)
Disarmament in international law and the Organisation for Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)
  1. Tez No: 377647
  2. Yazar: SALİH KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELCEN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kalıcı uluslararası barış ve güvenliği sağlamanın yolu silahsızlanmadan geçmektedir. Nitekim Uluslararası Uyuşmazlıkların Barışçıl Çözümüne İlişkin Lahey Sözleşmeleri'nin imzalandığı Lahey Barış Konferansları'nın ilki, 1899 yılında Rus Çarı II.Nikola'nın Almanya'nın durmadan silah sayılarını artırmasından ve ülkesinin o dönem ekonomik durumu itibariyle silahlanma yarışında geride kalmasından endişe etmesi nedeniyle girişimleri sonucu toplanmıştır. Uluslararası toplumun silahsızlanma adına geldiği en son noktayı ifade eden Kimyasal Silahlar Sözleşmesi 21. yüzyılın kitle imha silahlarının sonsuza dek ortadan kalkacağı bir yüzyıl olması arzusuyla ortaya konulmuştur. Bu amaç doğrultusunda sözleşme uyarınca, sözleşme hükümlerinin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak adına, bundan önceki silahsızlanmaya ilişkin uluslararası sözleşmelerden farklı olarak bir uygulama ve denetim mekanizması oluşturmuştur. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) kalıcı uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması amacıyla görev yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
The way to provide permament peace and security in the world passes from rhe realisation of disarmament. The Hague Regulations to ensure peaceful resolution of international disputes was signed in The Hague Conferences (1899-1907) gathered after the call of the Russian Emperor II.Nikola and his desire to limit Germany's armament because of his country's bad economic circumstances those days. The Chemical Weapons Convention was signed in Paris in 1993 as the last approach and point of the international society on disarmament. It was signed to eliminate mass destruction weapons especially the chemical weapons in 21st century. To reach this aim the convention established a resolutory and inspectionary mechanism to ensure effective application of the convention. The Organisation For Prohıbition of Chemical Weapons(OPCW) is working to provide permament peace and security without mass destruction weapons around the world.