Ürünlerin pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde tüketici tercihlerinin rolü; Niğde Gazozu örneği
Product of consumer prefences in developing the role of the marketing strategy; example of Niğde Gazozu
  1. Tez No: 407188
  2. Yazar: MİRAY FORTACI ÇALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde, pazarlama faaliyetlerinin odak noktasını tüketiciler oluşturmaktadır. Bu yüzden işletmeler tüketici ihtiyaç ve taleplerini karşılamak için tüketici davranışları konusuna gereken önemi vermelidirler. Bu çalışmada gazlı içecek grubu içerisinde yer alan gazoz ürünü ile gazlı içecek sektöründe faaliyet gösteren Niğde Gazozuna ilişkin tüketici tercihleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, teorik ve ampirik olarak ele alınmıştır. Teorik bölümde; pazarlama stratejileri, tüketici davranışları, tüketici satın alma kararları ele alınmıştır. Uygulama kısmında ise rastgele seçme yöntemiyle tüketicilere anket uygulanmış, anket sonucunda elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
Nowadays, consumers constitute the focal point of marketing activities. So businesses to meet consumer needs, consumer behavior and demand should give due consideration to the issue. In this study, consumer preferences were covered to be determined in the basis of soda pop which is included in the group of fizzy drinks and Niğde Gazozu which operates in the fizzy drink sector as well. The study was worked through theoretically and empirically. In the theoretical part; marketing strategies, consumer behaviours, consumer purchase decisions were covered. As for the practice part; consumers chosen through the method of randomizing were surveyed, the survey results were analysed in the SPSS programme.