1930'dan Yunanistan'ın Avrupa Birliği'ne girişine kadar Batı Trakya Türkleri: 1930 - 1981
Western Thrace Turks from 1930 until the Enterance of Greece to the European Union: 1930 - 1981
- Tez No: 407268
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu çalışmanın ana hedefi, Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları dışında uluslararası anlaşma ile tanınmış bir azınlık olarak bıraktığı tek Türk topluluğu olan Batı Trakya Türklerinin yakın tarihlerine bir nebze de olsun ışık tutabilmektir. Batı Trakya Türkleri, bugün Yunanistan sınırları içerisinde ve Yunan vatandaşı olarak yaşamlarını sürdüren bir Türk topluluğudur. Onları özel kılan ise uluslararası bir anlaşma çerçevesinde tanınmış azınlık statüsünde yaşamlarını sürdüren tek Türk azınlığı olmalarıdır. Balkanlardaki fetih hareketlerini takip eden iskân sürecinde bu coğrafyaya gelen ve halen burada yerleşik bulunan Batı Trakya Türklerinin yakın dönemde yaşadıkları gelişmeler çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Batı Trakya Türklerinin, Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi'nin dışında tutulmaları ile başlayan azınlık hayatı, yine bu iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin durumu ile doğru orantılı olarak oldukça hareketli bir seyir takip etmiştir. 1930'lu yıllarda Türkiye ile Yunanistan arasında iyileşme gösteren ilişkiler, takip eden dönemde, gerek iki ülke arasında gerekse dünyada yaşanan bir takım gelişmelerin sonucunda inişli çıkışlı bir hal almıştır. Ancak özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemdeki gelişmeler ve Kıbrıs sorunu ile başlayan süreç, Türkiye'deki Rum azınlığın büyük ölçüde Yunanistan'a göç etmesine sebep olmuştur. Bu yüzden, Batı Trakya Türklerinin statüsü için oldukça önemli yeri olan“karşılıklılık”ilkesi önemini yitirmiştir. Çalışmanın temel çerçevesini de Batı Trakya Türklerinin yaklaşık 50 yıllık bu süreçte yaşadıkları gelişmeler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to shed a little bit light on the recent history of Western Thrace Turks who is the only Turkish minority outside the borders of Republic of Turkey adopted by an international treaty. Western Thrace Turks who continue their lives as Greek citizens in Greece today is a Turkish community. What makes them special is that there are the only Turkish minority who are living in minority status was adopted by an international treaty. The developments in the near period experienced by Western Thrace Turks who came to this region during settlement period following the conquest of the Balkans and still resident here is the subject of our study. Western Thrace Turkish minority life has begun with the exclusion of the Population Exchange Between Turkey and Greece and has changed proportionally the state of diplomatic relations between these two countries. The relationship between Turkey and Greece showing improvement in the 1930's has become undulate as a result of a set of developments both between the two countries and in the world. But especially the developments after World War II and the period starting with Cyprus Crysis has caused widely migration of Greek minority in Turkey to Greece. Therefore,“reciprocity”principle which is very important for status of Western Thrace Turks has lost its importance. The developments which Western Thrace Turks lived in this approximately 50 years period constitute the main framework of our study.