Multidrug resistance in locally advanced breast
Lokal ileri evre meme kanserinde çoklu ilaç dirençliliği
- Tez No: 153327
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
oz LOKAL İLERİ EVRE MEME KANSERİNDE ÇOKLU İLAÇ DİRENÇLİLİĞİ ATALAY, Mustafa Can Doktora, Biyoteknoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ufuk GÜNDÜZ Haziran 2004, 70 sayfa Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan kanser türüdür. Erken tanı konulduğunda cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ve hormon tedavisi yoluyla hasta uzun süre yaşatılabilir. Ancak bazı hastalarda prognozu daha kötü olan ileri evre hastalık saptanmaktadır. Bu hasta grubunda primer tedavi yöntemi kemoterapidir. İlaç direnci, tedavi sırasında ilaç değişikliği gerektiren ciddi bir sorundur. İlk basamak kemoterapiye başlamadan önce dirençlilik olasılığını bilmek hastanın sağkahmma katkıda bulunacak, zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Bu nedenle çalışmada lokal ileri evre meme kanseri olan hastalarda çoklu ilaç dirençliliği incelenmiştir. Bu çalışmaya kemoterapi öncesi ve sonrası doku örnekleri alınan 25 hasta dahil edildi. Mdrl ve tnrpl genlerinin ekspresyonlarım saptamak için RT-PCR yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, P- glikoproteini ve MRP1 proteininin varlığını göstermek için immunohistokimya yöntemi kullanılmıştır. P-glikoproteini ve MRPl'i belirlemek için sırasıyla JSB-1 ve QCRL-1 monoklonal antikorları kullanılmıştır.Kemoterapi sırasında beş hastada ilaçlara klinik oiarak yanıt alınamamıştır. Hastalardan dördünde tedavi sonrası mdrl gen ekspresyonu indüklenirken, beşinci hastada kemoterapi öncesinde de mdrl gen ekspresyonu olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, 9 hastada kemoterapi sonrasında Pgp pozitifliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MULTIDRUG RESISTANCE IN LOCALLY ADVANCED BREAST CANCER ATALAY, Mustafa Can Ph. D., Department of Biotechnology Supervisor: Prof. Dr. Ufuk GÜNDÜZ June 2004, 70 pages Breast cancer is the most frequently detected cancer among women. Early diagnosis leads to long term survival when the patients are treated with surgery, radiotherapy, chemotherapy, and hormone therapy. Unfortunately, advanced disease could still be encountered in some patients resulting in a poorer prognosis. The primary treatment modality is chemotherapy for this group of patients. Drug resistance is a serious problem resulting in the use of different drugs during chemotherapy and knowing the possibility of resistance before initiating first line chemotherapy may save time and money, and most importantly, may increase patient's survival. Therefore in this study, multidrug resistance is studied in locally advanced breast cancer patients. The breast tissues obtained from 25 patients both before and after chemotherapy were examined for drug resistance. Reverse transcriptase polymerase chain reaction was used for the detection ofmdrl and mrpl gene expression. In addition, immunohistochemistry technique was used for P- glycoprotein and MRP1 detection. JSB-1 and QCRL-1 monoclonal antibodies were utilized to detect P-giycoprotein and MRP1, respectively.Five patients were unresponsive to chemotherapy. In four of these patients mdrl gene expression was induced by chemotherapy where as the fifth patient initially had mdrl gene expression. In addition, Pgp positivity was detected in 9 patients after chemotherapy.