Politika koordinasyonu: Para politikası ve borç yönetimi
Policy coordination: Monetary policy and debt management
- Tez No: 407304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KAYIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Para, maliye ve borçlanma politikaları arasında, zorunlu ama her zaman yeterli sosyal faydayı sağlamayan etkileşim, kurumsal hedeflerin ve önceliklerin toplumsal faydanın önüne geçmediği bir politika koordinasyonunu gerekli kılmaktadır. Bu tez bahsekonu politika koordinasyonunu para ve borçlanma politikaları açısından değerlendirmekte, iktisat politikalarının teorisinin ışığında, pratik uygulamanın operasyonel ve kurumsal değerlendirmesini yapmaya çalışmaktadır. Zaman serileri ile çalışan ekonometrik analizler ve hanehalkının azami faydasını hedefleyen yeni Keynesyen modelleme sistematiği ile yapılan modellemeler merkez bankası ve hazinenin taraf olduğu politika etkilişimini teyid etmekte ve bu etkileşimin sonucunda doğan koordinasyon ihtiyacını oyun teorisinin düşünce sistematiğini kavramsal olarak kullanarak irdelemektedir. Koordinasyonlu ve koordinasyonsuz politika uygulamalarının karşılaştırmalı sosyal refah analizleri; para politikasının ve borç yönetiminin koordinasyonsuz ve koordinasyonlu davranmalarının sosyal refah değerlendirmesini yaparak, kurumsal önceliklerin, politika ağırlıklandırmalarının ve/veya politika araç esnekliklerinin sebep olabileceği politika çelişkilerine ilişkin çözümler üretmektedir. Elde edilen sonuçlar tezin ana sorgulaması olan politika koordinasyonun gereğine işaret etmekte, politika koordinasyonun makro iktisadi ve finansal istikrar için kaçınılmazlığını ortaya koymakta, para, maliye ve borç yönetimi uygulamalarının politika ağırlıklandırmaları ve araç hassasiyetleri gözetilerek müştereken kullanımının ve bu politikalar arasındaki etkin koordinasyonun hem operasyonel hem de kurumsal bir ihtiyaç olduğunu, zaman serisi ve karşılaştırmalı sosyal refah analizleri ile teyid etmektedir. Ağırlıklı olarak kamu borçlanmasından kaynaklandığı varsayılan risk priminin, makro iktisadi ve finansal istikrarı zedeleyen ve refah kaybına sebep olan etkisinin tespiti ise tezin bir diğer ve daha önce bu perspektifte incelenmemiş katkısını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
An obligatory policy interaction, which is not always capable of justifiying sufficient social welfare, requires an institutionally immuned policy coordination. This dissertation assess such a policy coordination in the context of monetary and debt management policies' practices by considering theoretical, institutional and operational backgrounds. Adopted time series and utility based derived new Keynesian modelling frameworks confirm policy interaction and its coordination between the central bank and the treasury, and a conceptual game therotic approach evaluates comparative social welfare loss functions between the aforementioned policy makers' uncoordinated and coordinated policy implementations. Results advocate inevitable and obligatory policy coordination for macroeconomic and financial stability while indicating relatively higher social welfare losses under uncoordinated policy implementations. Such a coordination incrementaly affirms disclosure of policy objectives and requires sensitive usage of policy instruments, while growing risk premium via rising sovereign debt resulting in deterioration of policy coordination in every aspects. Findings on adverse effects of risk premium in this thesis' perspective provide new contribution to the related literature.