Kabahatler Kanunu karşısında mali yaptırım gerektiren vergi suçları
Tax crimes requiring financial sanctions in the context of Misdemeanor Law
- Tez No: 407326
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmanın amacı Kabahatler Kanunu karşısında mali yaptırım gerektiren vergi suçlarınını incelemektir. Çalışma giriş ve sonuç bölümleri dışında iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kabahatleri suç olmaktan çıkarma eğilimi ve Kabahatler Kanunu üzerinde durularak çalışmanın ikinci bölümüne zemin oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünü, vergi kabahatleri ve Kabahatler Kanunu'ndaki düzenlemelerin vergi kabahatlerine etkisi oluşturmaktadır. Sonuç bölümünde ise, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte tüm kabahatler için uygulama alanına sahip genel hükümlerin getirildiği ve dolayısıyla, söz konusu Kanun'un genel hükümlerinin birer vergi kabahati olan vergi ziyaı ve usulsüzlük kabahatleri bakımından da geçerlilik taşıyacağı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this the study is examine fiscal sanctions in view of Misdemeanor Law. Study consists of two parts apart from introduction and conclusion. In the first part of the study, the intention is to decriminalize the misdemeanors and examination of the Misdemeanor Law are emphasized to create a basis for the second part of the study. The second part of study comprises the impact of the legal arrangements of Tax Misdemeanor and Misdemeanor Law on the tax misdemeanors. In the conclusion part, it is expressed that blanket clauses which has scope of application came into effect for all misdemeanors and so forth stated that blanket clauses of the Law shall be effective on the loss and irregularity misdemeanors after the entry of the no. 5326 of Misdemeanor Law into force.