Milletlerarası ticarî tahkimde karşı dava
Counterclaims in international commercial arbitration
  1. Tez No: 694978
  2. Yazar: ELİF AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ERTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Günümüzde milletlerarası ticarî uyuşmazlıkların çözümünde en çok kullanılan yöntem tahkimdir. Tarafların bu uyuşmazlık çözüm yöntemini tercih etmelerinin esas nedeni devlet yargısına nazaran bazı avantajlar sağlamasıdır. Bu avantajların en önemlilerinden biri uyuşmazlığın devlet yargısına göre daha hızlı biçimde çözümlenecek olmasıdır. Yine münferiden, mevcut bir tahkim yargılamasında davacı tarafından ihlal edilen ve asıl taleple ilintili bir hakkının güvence altına alınmasını isteyen davalı tarafın ayrı bir dava açması, iki talep arasında bir bağ bulunduğu için adaletin tecellisini geciktirecektir. İşte bu davalı ve davacının tahkimden bekledikleri verimi alabilmeleri için tek bir yargılamada davacı ve davalının taleplerinin bir arada görülmesi gerekmektedir. Bu da ancak ve ancak karşı dava ile mümkündür. Milletlerarası ticarî tahkimde böyle işlevsel olan karşı davayı incelediğimiz bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak karşı dava kavramı, yakın kavramlarla olan benzerlik ve farkları ile devlet yargısında karşı davayı düzenleyen bazı ulusal hukuk düzenlemeleri incelenmiştir. Ayrıca milletlerarası tahkim hukukunda karşı davanın zorlu kabul süreci üzerinde de durulmuştur. İkinci bölümde, milletlerarası ticarî tahkimi düzenleyen bazı tahkim merkezlerinin kuralları ile UNCITRAL Tahkim Kuralları eşliğinde karşı dava kurumuna ilişkin özel hususlar detaylı biçimde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise karşı davaya ilişkin milletlerarası ticarî hakem kararlarının iptal ve tenfiz denetimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays arbitration is the most frequently referred method in settlement of international commercial disputes. The main reason why the parties opt this alternative dispute resolution method, is its providing advantages as per judicial justice. One of the most important advantage is its being faster as per judicial justice. Also severally inherest of justice will be putted back by the way a particular case sued by the defendant who wanted to guarantee his right which is not only related to the main claim but also breached by the claimant in a pending arbitration case. So, the claimant's and the defendant's claims must be heared together in a solitary case to get efficiency they expected from the arbitral jurisdiciton. It will solely be possible by counterclaims. This thesis in which we examined such a functionally qualified counterclaims in international commercial arbitration, consists of three chapters. In the first chapter, the general concept of counterclaims, its similarities and differences between the similar concepts and some national acts regulating counterclaims in judicial justice are examined. And also the compelling acceptance process of counterclaims in international commercial arbitration is emphasised. In the second chapter, special considerations concerning counterclaims are worked through by the guidence of some instutional arbitration rules of international commercial arbitration and UNCITRAL Arbitration Rules. In the third chapter, international commercial arbitral awards' judicial review with regard their setting aside and recognition and enforcement are examined.