Tüketici Hukukunda idari yaptırımlar
Administrative sanctions in Consumer Law
- Tez No: 551538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Tüketici hukuku, özel hukuk sözleşmelerinde satıcı, sağlayıcı gibi güçlü konumda olduğu kabul edilen tarafa karşı sözleşmenin zayıf tarafı konumunda olan tüketicinin korunması amacıyla ortaya çıkmış bir hukuk dalıdır. Tüketicinin korunması bağlamında devletin temel görevi Anayasa'nın 172. maddesinde;“tüketicileri koruyucu veya aydınlatıcı tedbirleri almak ve tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik etmek”şeklinde düzenlenmektedir. Bu kapsamda temel düzenlemeler ise esas itibariyle 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da yer almaktadır. Devletin tüketicileri koruyucu tedbirleri alma görevi çerçevesinde; tüketicilerle yapılan sözleşme veya işlemlerin karşı tarafı olan satıcı, sağlayıcı gibi kişileri kanunlarla getirilen yükümlülüklere uygun davranmaya zorlayan en temel araç ise“idari yaptırımlardır”. Çalışmada ülkemizde tüketici hukuku alanında yer alan idari yaptırımlar 6502 sayılı Kanun ve idari yaptırımlar açısından genel düzenlemeleri içeren 5236 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında incelenmektedir. İdari yaptırımlar açısından temel ceza hukuku ilkeleri, uluslararası düzenlemeler ve yargı kararları ile desteklenerek konu değerlendirilmektedir. Ayrıca çalışmada tüketici hukukunda düzenlenen idari yaptırımlara ilişkin olarak uygulamada karşılaşılan sorunlar çözüm önerileriyle ele alınmaktadır. Çalışmada son olarak, idari yaptırımlar karşısında muhatapların korunmasını sağlayan en temel yöntem olan“yargısal denetim”çerçevesinde tüketici hukukunda düzenlenen idari yaptırımlara ilişkin davalar ve kanun yollarına değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
Consumer law is a branch of law, which has emerged in order to protect the consumers who are in a weak position against sellers and providers, which are considered to be the strong party in private law contracts. The main duty of the state in the context of consumer protection is regulated in Article 172 of the Constitution as follows;“shall take measures to protect and inform consumers and encourage their initiatives to protect themselves.”In this context, basic regulations are mainly regulated in the Law on Protection of Consumers No. 6502. Within the framework of the government's duty to take measures to protect consumers, administrative sanctions are the main instruments to force persons such as the sellers, providers, etc. to act in compliance with the obligations imposed by the laws. In this study, the administrative sanctions in the field of consumer law in Turkey are examined within the Law No. 6502 and the Law on Misdemeanors No. 5236, which contains general provisions in terms of administrative sanctions. In terms of administrative sanctions, the principles of the basic criminal law are evaluated with the support of international regulations and judicial decisions. In addition, this study addresses the practical problems regarding the administrative sanctions regulated in consumer law along with suggested solutions. Lastly, the cases and legal remedies related to the administrative sanctions in consumer law are scrutinized in the framework of judicial review which is considered to be the major method to protect persons against administrative sanctions