Öznenin imgesel konumları
İmaginary location of the subject
- Tez No: 407394
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Özne, imge, bakış gibi terminolojilerin disiplinlerarası ilişkilerde farklı konumlanmaları, anlamların zeminlerinin değişir hale gelmesi, kısaltılmış bir gösterge olarak özetin varlığını güçleştirmektedir. Özellikle içeriğin kendisinde terminolojilerin açımlanması ile daha da karşılığını bulabilecek olması bu çalışmanın doğası ile ilgilidir.Yine de ilkin okunan bir özet denemesi olarak; öznenin, günümüz sanat ekseninde kendini nasıl konumlandırdığı ile ilgili bir ifadelendirme yapılabilir. Çalışmanın içkin gerçekliği için açımlanmış olan özne; temsil düzeyindeki özne ve bilinçdışından akan kendilik terminolojisinde yapılanan özne olarak iki düzlemde ifadelendirilmiştir. Temsil düzeyindeki özne Lacan'ın 'özdeşleyim' gerçekliğiyle yaratılan, kültürel devam için zorunlu bir dili işaret eden ve böylelikle kastre olan özne iken, kendilik bilinci arayışındaki özne ise günümüz sanatında da karşılığını bulan neoavangard yaklaşımlar ile bu işin özdeşleyim travmasını (bilinçli ya da bilinçsiz) bilince çıkararak bu devamda kendi sağaltımının izlerinin peşinde olan bir iradede açığa çıkmaktadır. Burada bilince çıkan şey, kendilik bilincine varan anlayışın yanında, bilinçdışı yapılarla da ilgilenen, kavram felsefesine duyarlı dil akışı ile oluşan bakıştır. Yaratılmak istenilen örüntüde; gerçekliğin kökensel kavrayışında devinen; bu devinimde bilince çıkarılmış olan 'özdeşleştirme' gibi olgular, konunun ilişiği ölçeğinde ele alınmıştır. Bir yakın geçmiş olarak modernizmde yaratılan ideallerin hatlarına nüfuz edip uygunluğuna dokunan, çatlağına giren neoavangard kavrayışın, kendilik bilincim içerisinde karşılığını nasıl oluşturduğu ileifade edilmektedir. Lacan filtrelemesi üzerinden yapılan bu okuma özellikle belirleyicidir. Böylesi bir bakışı görmek, varoluşun ezber perdesini yırtma itkisi yaratmakla kalmayıp, öznenin temsil düzeyindeki konumunu da sorgular. Anahtar Kelimeler Özne, Ġmge, BakıĢ, Ġğrenç Sanat, Lacan
Özet (Çeviri)
This artwork report is on how“I”, as a subject, positions itself as a subject within imaginary context. What comes to conscious awareness here demonstrates language flow which is sensitive to notion philosophy that deals with subconscious structures, and imaginary expressions rather than an understanding where the subject is aware of itself in its relation with cosmos. This may be seen as a study of the perspective that operates in the understanding of the origin of the reality, formed since the will of ideal identification until the imaginary apprehensions of today. It is formed in the struggle to eclectically read the anthropology of the language that touches the appropriateness of the appropriate subjectivity that is tried to be created in eras like modernism, by penetrating into its cracks. A reading in line with the Lacan's views, is especially distinctive in this study report. Seeing this cold view not only creates an impulse to rip the curtain but also forces the subject in itself as a picture. This scary nature also questions the origins of the imaginary that is created as the reality. Keywords Subject, Image, The gaze, Abject Art, Lacan