Üniversite öğrencilerinin spor pazarlaması açısından sosyal medya kullanımlarının incelemesi
A study of university students' social media usage in terms of sports marketing
  1. Tez No: 407429
  2. Yazar: AİLİHAMU ABUDOURESULI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN TERCAN KAAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin spor pazarlaması açısından sosyal medya kullanımlarının incelenmesidir. Bu çalışmanın evreni Akdeniz Üniversitesinde öğretim görmekte olan ve 2014-2015 Bahar döneminde Seçmeli Beden Eğitimi derslerine katılan 3665 üniversite öğrencisinden oluşmuştur. Örneklem büyüklüğünü n= Nt2pq / d2 (N-1) + t2 pq formülünden yararlanılmıştır (Sumbuloglu & Sumbuloglu, 1995). Bu formüle göre p (bir olayın görülme olasılığı) ve q (bir olayın görülmeme olasılığı) en yüksek örneklem değerini verecek 0.5 değerine göre alınmıştır. Tablo t değeri α=0,05 için 1.96 olarak alınmıştır. Formüldeki d ise sapma miktarını verecek şekilde 0.05 olarak alınmıştır. Bu formülle elde edilen örneklem büyüklüğü n= 348 olarak hesaplanmıştır uygun nitelikte görülen 461 anket çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde demografik bilgiler ve kulüp resmi Facebook sayfalarını takip etme düzeyi ilgili sorular bulunmaktadır. Anket formunun ikinci bölümde, Atali ve Coknaz (2014) tarafından geliştirilmiş olan ve taraftarların tuttuğu kulübün resmi Facebook sayfasını takip etmeye yönelik tutumlarını ölçen 29 maddelik ölçek kullanılmıştır. Ölçek,“Bilgi, Takip ve Destek”,“Paylaşma”,“İletişim Kurma”ve“Kulübe Gelir Sağlama”olmak üzere dört alt boyuttan oluşan 5'li Likert ölçeğidir. Yapı geçerliği için uygulanan faktör analizinde varyansı %66,188 oranında açıklayan 4 faktör elde edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizinde de doğrulanan ölçeğin mevcut çalışmada güvenirlik katsayıları hesaplanmış α .75-.89 arasında bulunmuştur. Anketin son bölümünde ise, kulüplerin resmi Facebook sayfalarıyla ilgili taraftarların düşüncelerini inceleyen ve hem literatüre hem de alanda uzman olan kişilerin görüşlerine dayanarak araştırmacı tarafından hazırlanan 11 adet anket sorusu yer almaktadır. Bulgulara göre taraftarlar özellikle bilgi, takip ve destek amacıyla resmi Facebook sayfasını takip etmektedir. Özellikle 3-4 yıldır Facebook sayfasını takip edenlerin sayfalarla ilgili daha olumlu düşüncelere sahip olduğu görülmektedir. Sayfaları daha olumlu değerlendiren taraftarların ise her 4 boyutta da puanlarının daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine social media usage of university students for sport marketing purposes. The population of the study consists of 3665 students taking elective physical education courses in Akdeniz university during 2014-2015 spring semester. Sample size was found by n= Nt2pq / d2 (N-1) + t2 pq formula as n= 348 (Sumbuloglu & Sumbuloglu, 1995). 461 appropriate questionnaire forms were used as sample. For data collection a questionnaire form consisting of 3 parts was used. In the first part demographic questions and level of Facebook page following were inquired. In the second part, Facebook usage scale developed by Atali ve Coknaz (2014) was utilized. The scale consisted of 29 items representing 4 sub scales named“Knowledge, Following and Support”,“Sharing”,“Communication”and“Earning revenue for club”. For structure validation explanatory factor analysis was used and variance was explained by 4 factors at a level of 66.188%. A confirmatory factor analysis were used for model validation and goodness of fit indexes were found to be appropriate. In this study Cronbach Alpha levels were between .75-.89. The last part of the questionnaire consisted of 11 questions which were examining the thoughts of fans about official Facebook sites of the clubs. According to the findings fans are following the official web sites of the club especially for“Knowledge, Following and Support”reasons. Fans who have been following the facebook pages for 3-4 years had more positive thoughts about the pages. And also fans who had more positive views about pages had higher scores than the others in all 4 sub scales.