Futbol seyircilerinde taraftarlık özdeşleşme düzeyi ve sponsorluğun değerlendirilmesi
Fan identification and sponsorship evaluation of football spectators
- Tez No: 407428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN TERCAN KAAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı PTT 1. Lig maçlarına katılan futbol seyircilerinde taraftarlık özdeşleşme düzeyinin ve sponsorluk algısının incelenmesidir. Tez çalışmasının evrenini Antalya merkezinde Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesinde bulunan ve Antalyaspor maçlarının oynanmakta olduğu stadyuma seyirci olarak katılan bireyler oluşturmaktadır. Evren sayısı bilinmediğinden örneklem formülü kullanılarak (𝑛 = 𝑡 2𝑝𝑞/𝑑 2 ) = 385 sayısı elde edilmiştir. Veri kayıplarına karşın en az 500 kişilik bir örneklem kullanılmış, 395 adet anket çalışmaya uygun nitelikte bulunmuştur. Veri toplama aracı olarak 3 bölümden oluşan bir anket formu kullanılacaktır. Birinci bölümde katılımcılara ait demografik bilgiler ve katılımcıların maçlara katılım biçimleri ve sıklıklarının irdelendiği sorular bulunmaktadır. Anket formunun ikinci bölümünde Wann ve Branscombe (1993) tarafından geliştirilen ve Günay ve Tiryaki (2003) tarafından dilimize uyarlanan Spor Seyircisi Özdeşleşme Ölçeği kullanılmıştır.Ölçeğin iç tutarlık katsayısı çalışmamızda α=.894 olarak bulunmuştur. Anket formunun üçüncü bölümünde Speed and Thompson (2000) tarafından geliştirilmiş olan“Sponsorship Questionnaire (SQ)”ilk madde havuzu kullanılmıştır. Sponsorluk Değerlendirme Ölçeği adıyla bilinen ve Türk diline adaptasyonu Alay (2004) tarafından yapılan ölçeğin içtutarlık katsayılar çalışmamızda α = 683-868 arasında bulunmuştur. Bulgular incelendiğinde ise taraftar özdeşleşme düzeyi ile etkinlik, sponsorluk ve ürünle ilgili değerlendirmeleriyle ilgili toplam 11 alt boyuttan 9'unda pozitif yönde anlamlı korelasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine fan identification and sponsorship evaluation of football spectators participating in PTT 1st league matches. Population of the study consists of spectators who attend to Antalyaspor matches played in stadium located in Akdeniz University Campus in Antalya. As the number of the population is not exactly known, the sample formula was used as (𝑛 = 𝑡 2𝑝𝑞/𝑑 2 ) and385 is obtained as sample size. Incase of data loss, a sample of 500 individuals was used and 395 questionnaires were foundad equate for the study. As a data collection tool a questionnaire consisting of 3 parts was used. In the first part, demographic questions and questions about participation frequency of the spectators were inquired. In the second part of the questionnaire, Sport Fan Identification Scale which was developed by Wann and Branscombe (1993) and adapted to Turkish language by Günay and Tiryaki (2003). Cronbach alpha reliablility of this scale was found as α=.894 in this study. In the third part of data collection tool, Sponsorship Evaluation Scale, which was developed by Speed and Thompson (2000) and further developed and adapted to Turkish language by Alay (2004). In this study the Cronbach alpha coefficients of the subscales were α = .683-.868. When the findings were considered, positive correlations were obtained between 9 of 11 subscales consisting of evaluations of event, sponsorship and products of the sponsor.