Sağ hemisfer lezyonlarında lisan fonksiyon bozuklukları
  1. Tez No: 40758
  2. Yazar: FATİH BOZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
55 ÖZET Bu araştırma sağ hemisferin lisan fonksiyonlarına olan etkisini incelemek için yapılmıştır. Sağ hemisfer lezyonu olan 51, sol hemisfer lezyonu olan 35 hasta ve kontrol grubu olarakta 30 denek lisan elemanları yününden incelenmiş ve karşılaştırılrmştır. Sağ hemisfer hasarı olan hastalarda kontrollere göre prosodi (% 31.37), konstrüksiyonel praksi (% 31.37), sol viztiospasyal idrak (% 27.45), şekil çizme (% 27.45), nonverbal vizüel bellek (% 2 1.56), motor kalıcılık (% 2 1.56), idiomotor praksi (% 16), nörolojik defisitten haberdar olma (% 13.72) fonksiyonları anlamlı derecede azalmış olarak bulundu. Sol hemisfer hasarı olan hastalarla karşılaştırıldığında; sol vizüospasyal idrak, konstrüksiyonel praksi, nörolojik defisitten haberdar olma, emosyonlann ortaya konması ve prosodi (p< 0.01), nonverbal vizüel bellek,. yücüt bölümlerinin gösterilmesi, motor kalıcılık (p< 0.05) fonksiyonları istatistiki olarak azalmıştı. En fazla perisilvian, parietal ve frontal bölgelerdeki büyük lezyonların lisanı etkileyebilecek fonksiyon bozukluklarına yol açtıkları gözlendi. Lisanın sadece sağ veya sol hemisferle ilgili olmadığı, tüm beynin katılımı ile ortaya konan bir fonksiyonlar bütünü olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY This study has been done to investigate the effects of right hemisphere on the language functions. Fifty-one patients with right hemisphere lesions, 35 patients with left hemisphere lesions and 30 subjects serving as a control group have been studied and compared in terms of language components. Prosody (31.37 %), constructional praxia (31.37 %), left visuospatial perception (27.45 %), picture drawing (27.45 %), nonverbal visual memory (21.56 %), motor persistence (21.56 %), idiomotor praxia ( 16.00 %), and awareness of neurologic deficit (13.72 %) have been found significantly reduced in patients with damage in the right hemisphere, when compared with those patients with left hemisphere damage, left visuospatial perception, constructional praxia, awareness of neurologic deficit, prosody and presentation of emotions (p< 0.01), nonverbal visual memory, demonstration of the body parts, motor persistence (p< 0.05) functions have shown a statistically significant reduction. It was observed that the major lesions in the perisyivian, parietal and frontal site caused the most dysfunctions that might affect language production.57 It was concluded that language was not related only with right or left hemisphere but also it was an integration of functions brought about by the involvement of the whole brain.