Postmodern gerçekliğn kadın dergilerinde temsili: Reklam fotoğrafları incelemesi
Representation of postmodern realty in woman magazines: Analysis advertisement photographs
- Tez No: 407743
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Teknolojik, kültürel ve ideolojik bir araç olan fotoğraf, keşfinden bu yana gerçeklik tartışmalarının merkezinde yer almış, tüketim toplumu içerisinde ise tüketicinin gerçekliğe ve nesneye dair bakış açısını dönüştüren, tüketim tercihleri ve yaşam biçimlerini etkileyen başat bir güç haline gelmiştir. Şimdiki zamanların muğlak ve tartışmalı nosyonlarından olan postmodern durum, gerçeklik kavramı ile kurduğu ilişki düşünüldüğü zaman veçhesini özellikle metinler arasılık, pastiş, kolaj, eklektik estetik, ironi özellikleri ile iletişim araçları ve reklam fotoğrafları üzerinden serimlemektedir. İncelenen fotoğraflarda postmodern gerçekliğe dair özellikleri barındıran reklam fotoğraflarının bu özellikleri nasıl taşıyıp ilettiği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Tez içerisinde tüketim toplumunun etken öznesi olan kadınlar ve tükettikleri dergiler içerisinde yer alan reklam fotoğrafları incelenerek, fotoğrafın bu proses içerisindeki önemi, postmodern görsel kültür içerisinde gerçekliğin maruz kaldığı müdahale edimleri ve bu yaptırımlar sonucu metaya ait fiziksel gerçekliğin nasıl kırılmalara uğradığını ortaya koymak en önemli amaç olmuştur. Çalışma konusu olan fotoğraflar amaca yönelik örneklem yolu ile Türkiye'de en çok satan kadın dergileri ve dergilerin internet siteleri üzerinden seçilmiş; postmodern özellikler baz alınarak incelenmiştir. Kapitalist düzen ve tüketim kültürünün menfaatleri doğrultusunda şekillenen postmodern reklam fotoğraflarının incelenmesi sonucunda gerçeklik kavramının hem görüntüsel düzeyde hem de tüketici nezdinde inşa edilerek karşılığını bulduğu görülmüştür. Bu durum göstergebilimsel şematik analiz ve postmodern okuma yöntemi eşliğinde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Photograph as a technological, cultural and ideological tool is placed in the center of the debates about the reality since its discovery and in consumption society it has became a dominant power which converts the consumer's point of view to the reality and object, also it influences the consumption choices and life styles. When postmodern situation as one of the equivocal and controversial notions is considered with its relationship with the reality concept, it especially demonstrate its aspects with its intertextuality, pastiche, collage, eclectic esthetic and irony characteristics via communication tools and advertising photography. In the studied photographs, how advertising photographs' which contain specialties about postmodern reality carry and convey these specialties is found out. In this thesis, the women who are the effectual subjects of the consumption society and the photographs which are in the magazines that they consume are investigated and the main purpose is to find out the importance of the photograph's in this process, the interventions that the reality is exposed to in the postmodern visual culture and to show how the physical reality is broken as a result of these enforcements. The studied photographs are selected with purposive sample method from Turkey's best selling women magazines and magazines' web pages and they are investigated based on postmodern specialties. As a result of the investigation of postmodern advertising photographs which are formed according to the capitalist system and the benefits of the consumption culture it is seen that the reality concept has found a response in both visual level and consumer level. This situation is manifested with semiotic schematic analysis and postmodern reading techniques.