Sermaye yapısı firmanın performansı üzerindeki etkisi
Capital structure and its impact on firm performance
  1. Tez No: 407771
  2. Yazar: ABDULKADİR TİFOW
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SAYILIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sermaye yapısı işletmelerin iyi performansa ulaşabilmesi için en önemli konulardan birisidir. Bu çalışmanın amacı sermaye yapısının firma performansı üzerindeki etkisinin araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, 2008-2013 yılları arasında Borsa İstanbul'da işlem gören 130 imalat şirketinin finansal verileri panel veri analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Öz sermaye karlılığı (ROE), aktif karlılığı (ROA), pay başına kar (EPS) ve Tobin Q oranı çalışmada bağımlı değişkenler olarak ele alınmıştır. Kısa vadeli yabancı kaynaklarının aktif toplamına oranı (STDTA) ve uzun vadeli yabancı kaynakların aktif toplamına oranı (LTDTA) sermaye yapısı ölçütü olarak bağımsız değişken olarak kullanılırken, satışların büyüme oranı ile firma büyüklüğü kontrol değişkenleri olarak seçilmiştir. Çalışmada, Kısa vadeli yabancı kaynaklarının aktif toplamına oranı (STDTA) ile Akif karlılığı (ROA), Pay başına kazanç (EPS) ve Tobin Q oranı arasında anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu, ancak Kısa vadeli yabancı kaynaklarının aktif toplamına oranı (STDTA) ile ROE arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır. Uzun vadeli yabancı kaynaklarının aktif toplamına oranı (LTDTA) ile ROE, EPS ve Tobin Q oranı arasında anlamlı ve negatif ilişki olduğu görülürken, Uzun vadeli yabancı kaynaklarının aktif toplamına oranı (LTDTA) ile ROA arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Öte yandan, satışların büyüme oranı ve firma büyüklüğü ile firma performansı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, çalışmanın bulgularında, genel olarak sermaye yapısı ile firma performansı arasında negatif bir ilişki olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Capital structure is one of the most important issues for firms in order to achieve better performance. The main objective of this study was to examine the impact of capital structure on firm performance of 130 Turkish manufacturing firms listed in Borsa Istanbul for the period 2008-2013. Panel data analysis was utilized to analyze and obtain findings. The study used Short term debt to total asset (STDTA), long term debt to total asset (LTDTA) as proxies of capital structure (independent variables), while return on equity (ROE), return on asset (ROA), Earning per share (EPS) and Tobin's q ratios were used as proxies of firm performance (dependent variable). Sales growth rate and Firm size were also used as a control variables in the study. Based on the balanced panel data analysis of 130 manufacturing firms, the study found that short term debt leverage (STDTA) has a significant negative relationship with ROA, EPS and Tobin q ratios. While, it is insignificantly correlated with ROE. Regarding the long term leverage (LTDTA), the study found that it has a significant and negative relationship with ROE, EPS and Tobin's q ratios, while it is positively and significantly correlated with ROA. On the other hand, the study revealed that sales growth rate and firm size have no significant relationship with fırm performance. Fınally, the study concluded that capital structure has a negative impact on firm performance in Turkey.