Avrupa Birliği eşiğindeki Türkiye'de girişimci kadın profili: Eskişehir örneği
Profile of women entrepreneurs in Turkey, on the brink of European Union: Eski̇şehi̇r research
  1. Tez No: 407785
  2. Yazar: ALİ VASFİ ESKİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ BARIŞ BARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İçinde bulunduğumuz bilgi çağının sihirli kelimesi“Girişimcilik”, iyi anlaşıldığı ve içselleştirildiği kalkınmış ülkelerin kalkınmalarındaki en temel argümanlardan biridir. Özellikle kadın nüfusunun önemli bir oranının ev kadını diye tabir edilen ücretsiz ev işçisi konumunda olduğu Türkiye, iş hayatına katılmaya namzet önemli bir kadın nüfusu barındırmaktadır. Bu uyuyan devi uyandırmayarak ülkenin kayıp değerlerine yenilerini eklemek yahut uyandırarak işsiz ordusunu büyütmek olumsuzluk bakımından neredeyse eş anlamlıdır. Yıllardır Avrupa Birliği eşiğinde bekleyen Türkiye' nin günümüz bilgi çağında, Avrupa birliğindeki müreffeh yaşam standartlarını yakalayabilmesi ve tam anlamıyla bir sosyal devlet olabilmesi, diğer alternatif yol olan kadın girişimciliği önemseyip desteklemek suretiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin 2023 vizyonuna katkı sağlamasıyla mümkün olacaktır. Bu çalışma ile Eskişehir ilindeki KOSGEB desteği alarak girişimciliğe adım atmış kadınlara uygulanan bir anket çalışmasının sonuçlarını irdeleyerek; kadınların girişimcilikle ilgili görüş, duruş ve vizyonlarının analiz edilmesi amaçlamıştır. Ayrıca, girişimcilik iklimi açısından Türkiye' deki en verimli illerden biri olan Eskişehir'deki bu çalışma ile Türkiye' nin Avrupa Birliği ile kıyaslanma amacı güdülmüştür. Yapılan bu çalışma, Eskişehir ilindeki kadın girişimcilerin durumu ile ilgili veri ve analizler sunmakta olup Türkiye genelini yansıtmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The magic words of the information age we are in,“Entrepreneurship”is one of the main arguments of developed countries on their developing road that is well understood and internalized. In particular, a significant proportion of the female population of the so-called housewife is free domestic worker is in the position of Turkey, is hosting a major candidate to participate in the working life of the female population. It is almost similar adding new ones to the losses by not making the sleeping giant wake up or enlarge the army of unemployed. Waiting on the verge of the European Union for years, Turkey to catch prosperous standard of living in the European Union in today's information age, and be a social state, literally, it will be possible alternative pathway by promoting female entrepreneurship heed by contributing to the Republic of Turkey 2023 vision. The aim of this study is to analyse of the posture and vision of the women entrepreneurship those were supported by KOSGEB in Eskişehir by examining the results of a survey administered to women who have stepped into entrepreneurship. In addition, with this study in Eskişehir, that is one of the most productive provinces in Turkey; is aimed to compare Turkey with the European Union . This study, it is offering data and analysis about the situation of women entrepreneurs in Eskişehir, not reflecting the general of Turkey.