Hakaret suçu
Offense of libel
- Tez No: 407786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARAKEHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Hakaret suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 125 vd. maddelerinde düzenlenmiştir. Bu suç, Türk Ceza Kanunun İkinci Kitabının“Kişilere Karşı Suçlar”başlıklı İkinci Kısmının Sekizinci Bölümünde“Şerefe Karşı Suçlar”başlığı altında 125 vd. maddelerinde yer almaktadır. 125. maddeye göre; bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi üç aydan iki yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası ile cezalandırılır. Çalışmamızda kişilerin şerefini koruyan TCK'nın 125. vd. maddeleri ele alınmıştır. Bu bağlamda ifade özgürlüğü ve diğer hukuka uygunluk nedenlerine ayrıntılı şekilde yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Offense of libel is settled in articles 125 ff. of Turkish Penal Code no. 5237. This crime is in Eighth Section called“Offenses Against Esteem”in Second Chapter“Offenses Against Persons”in Second Volume of Turkish Penal Code. According to the article 125, the person who attributes a concrete action or phenomenon that may offend dignity, honor and prestige of a person or attacks one's dignity, honor and prestige by means of swearing is punished with imprisonment from three months to two years or imposed judicial fine. Articles 125 ff. of Turkish Penal Code ensuring honor of people are discussed in this study. In this context it is tried to include freedom of expression and other lawful legal causes in detail.