Impact of oil price and foreign exchange fluctuations on economy growth of İran
Petrol fiyatı ve döviz dalgalanmasının İran ekonomisi ve büyümesine olan etkisi
- Tez No: 407829
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. Huseyin Kaya
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İranın ana ihracah ürünlerinden biri petrol ve iranın geliri daha çok petrole dayanıyor. bundan dolayı iran ekonomisinin petrol fiyatlarının dalgalanmasından etkilenmesi çok yüksek bir ihtimaldir.Bu nedenle petrol fiyatının ve takiben de döviz dalgalanmalarının ekonomisi üzerine etkisi fazlasıyla araştırılmıştır. Bu tez, petrol ve döviz fiyatlarındaki dalgalanmalarının İran'ın ekonomik büyümesine olan etkisine bakıyor olacak. Bu amaçla VAR metodu kullanılarak 1988-2008 arasındaki veriler incelenmiştir. Sonuçlar petrol fiyatı ve döviz kurlarındaki değişiklik ve şokların İran ekonomisinin gelişimine önemli bir etken olmadığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Since oil is one of the main export products of Iran and Iran's revenue rely so much on Oil income so Iran's economy can highly be affected by the oil price fluctuations. So because of this fact so many researchers have study on the effect of oil price fluctuations and subsequently foreign exchange fluctuations on the economy. This thesis, investigate the impact of oil price fluctuations and foreign exchange fluctuations on economy growth of Iran. For this purpose, VAR method has been used to study the data of the period from 1988 to 2008. The results show that the changes in oil price and exchange rate shock does not significant effects on the growth rate of Iran economy.