The assessment of attachment styles and defense mechanisms in an inpatient sample of major depressive disorder
Majör depresif bozukluk tanısı almış bir hasta grubunda bağlanma stilleri ve savunma mekanizmalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 407830
- Danışmanlar: DR. MİA MEDİNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Majör Depresif Bozukluk tanısı almış bir grup hastanın bağlanma stillerini ve savunma mekanizmalarını incelenmiştir. Çalışmaya kırksekiz kişi katılmıştır. Bağlanma stilleri ve savunma mekanizmalarının Majör Depresif Bozukluğa olan etkisine dair bulgular, psikanalitik bakış açısıyla tartışılmıştır. Yatan hasta grubu, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Psikiyatri Servisi'nde, DSM-V kriterlerine göre Majör Depresif Bozukluk (n = 24) tanısı almış hastalar arasından rastgele seçilmiştir. Karşılaştırma grubu (n = 24) ulaşılabilirlik ilkesine göre, SurveyMonkey üzerinden bağlanma stilleri ve savunma mekanizmaları anketlerini dolduran kişiler arasından seçilmiştir. Bağlanmaya ilişkin kaygı ve kaçınma, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE-II) ile ölçülmüştür. Olgun, nevrotik ve immatür savunma biçimleri ise Savunma Biçimleri Testi (SBT-40) ile ölçülmüştür. Sonuçlar, depresyon tanısı almış hasta grubunun, bağlanmaya ilişkin kaygı ve kaçınma seviyelerinin karşılaştırma grubuna kıyasla anlamlı biçimde yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, nevrotik ve immatür savunma biçimleri anlamlı derecede yüksek ve olgun savunma biçimleri anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Bunun yanında, nevrotik, immatür savunma mekanizmaları ve güvensiz bağlanma stilleri arasında bir korelasyon bulunmuştur. Bulgular, olgun savunma mekanizmalarından mizah ve baskılamada anlamlı derecede düşük, nevrotik savunma mekanizmasından yapma-bozmada ve immatür savunma mekanizmalarından yansıtma, pasif saldırganlık, değersizleştirme, bölünme ve bedenselleştirmede anlamlı derecede yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study examined attachment styles and defense mechanisms among a sample of inpatients with Major Depressive Disorder (MDD). Forty-eight people participated in the study. The findings are discussed from a psychoanalytical perspective in order to understand the impact of attachment styles and defense mechanisms on the development of MDD and an effort is made to examine the possible relationship between these two variables. Inpatient group was randomly selected from Surp Pırgiç Armenian Hospital's Psychiatry Service (n = 24) who were diagnosed with Major Depression Disorder as per DSM-V criteria. Comparison group (n = 24) was selected from an accessible group among those individuals who completed the attachment styles and defense mechanisms questionnaires over SurveyMonkey. Attachment anxiety and avoidance was measured by using The Experiences in Close Relationships Revised (ECR-R). Mature, neurotic and immature defense mechanisms were measured by using Defense Style Questionnaire (DSQ-40). Results showed that the inpatient group of MDD showed significantly higher levels of attachment related anxiety and attachment related avoidance than the comparison group. Additionally, there was a significantly higher use of neurotic and immature defenses and a significantly lower use of mature defenses among the inpatient group. When recording high neurotic and immature defense types, attachment related anxiety and avoidance increased, while mature defense types decreased. Furthermore, a correlation was found between neurotic, immature defense mechanisms and insecure attachment styles. Findings were particularly significant in the mature defense types of humor and suppression, in the neurotic defense type of undoing and in the immature defense types of projection, passive aggression, devaluation, splitting and somatization.