İş ortamında psikolojik tacizin (mobbing) çalışanlar üzerinde etkileri
Effects of psychological abuse (mobbing) upon workers in working environment
  1. Tez No: 306547
  2. Yazar: ELİF SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, sağlık kurumlarında çalışanların kişisel olarak karşılaştıkları psikolojik taciz ve eylemlerin düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İstanbul ili Anadolu ve Avrupa yakasında Mayıs ve Haziran 2011 tarihleri arasında rastlantısal olarak seçilmiş, önceden saptanmış sınırlamalara uyularak belirlenen, ankete katılmayı kabul eden gönüllü 138 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışma üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci bölümde psikolojik taciz kavramı ve tanımı, psikolojik taciz sürecinin aşamaları, psikolojik tacizin nedenleri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise psikolojik taciz ile mücadele yöntemlerine değinilmiş, psikolojik tacizin sonuçları anlatılmış ve psikolojik taciz örnek olaylarla açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünü anketlerden elde edilen verilerin SPSS 17.0 veri analiz programında yapılan istatistiksel analizleri oluşturmaktadır. Bu kısımda sağlık kurumunda çalışanların psikolojik tacizle karşılaşma biçimleri, sıklıklarının incelenmesi ve çalışanlar üzerindeki etkilerin saptanması amaçlanmıştır.Sonuçlar doğrultusunda; örgütlerde psikolojik taciz olgularına rastlanmış, bu tür davranışların kişileri, örgütleri ve toplumları olumsuz etkiledikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Mobbing mağduru kişilerin TSSB(travma sonrası stres bozukluğu), depresyon gibi psikolojik sorunların yanı sıra fizyolojik sorunlarla da karşı karşıya kaldıkları vurgulanmıştır. Mobbingle mücadele yöntemlerine değinilmiştir ve hukuksal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study was aimed investigate the levels of psychological abuse and action who works in health institutions and faced personal this situations. As the sample in this study who selected as a random method 138 volunteer in İstanbul including Asian and Europa side between May and June months in 2011. The study has three parts. In the first part was aimed describe the psychological abuse?s definitions and concepts, the stages of psychological abuse?s process and the reasons of psychological abuse. In the second part was mentioned methods of dealing with psychological abuse, told result of psychological abuse and psychological abuse which explained by sample event method. In the third part include the data which obtained by surveys was analyzed with SPSS 17.0 statistical data analysis packet program. In this part was aimed to determine the ways of face the psychological abuse about the health workers, investigated frequents and determined effect of psychological abuse upon the workers.As a result of the study was encountered in cases of psychological abuse in organizations, like this attitudes effect human as a personal, societies and organizations with negative ways. In the study was stressed the people who aggrieved Mobbing was faced not only like depression and TSSB (Post-traumatic stress disease) but also physiological problems. In addition to this results mentioned methods of the deal with Mobbing, though need to the legal regulations about mobbing.