Youth's buying behavior for lüxüry products and the origin of demands for perfüme brands
Gençlerin lüks ürün satın alma davranışları ve parfümün markalarına olan talebin kökeni
- Tez No: 407880
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kültür, insan hayatında büyük bir rol oynamasına rağmen insanlar bunun etkinin çok farkında değildir. Lüx marka satın alma davranışlarında üç büyük faktör rol oynar: ilki kişilik, hayatta kalmak kişiliyi, ve sonuncusu sosial ekonomik durumdur. Bu araştırma İngiltere ve Türkiye arasındaki genç jenerasyonun lüks parfüm satın alma davranışlarını araştırmaktadır. Bu amaçla araştırmacı anket yöntemini kullanarak cevaplar bulmaya çalışmıştır. Kız ve erkekler arasında yapılan ankete 400 kişi katılmıştır. Tüm katılımcılar gönüllüdür. Katılımcıların eğitimleri lisans ve yüksek lisans düzeyindedir. Data toplanması ve dataların analiz edilmesinden sonra tercihlerde iki kültür arasında büyük farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. İnsanların farklı zevkleri olduğu baz alınarak bu çalışmada ortaya çıkan bulgular farklı ülkelerde pazarlama stratejilerinde kullanılabilinir.
Özet (Çeviri)
Culture plays a significant role in people's daily life; however, people may net consciously ware of this phenomena. Buying of luxurious brands can follow three main objectives can: First identity issues, the second survival of identity, and the last of socio-economic status. The present study tried to find out what factors are determining factors in buying of Luxury brand of perfumes in turkey & England among Young age group. In order to achieve this goal, a questionnaire was designed and validated by researcher. The reliability of the questionnaire was calculated by Cronbach alpha which was 0.76 which a rather high reliability. 400 participant participated in this study, both female and male gender participated in this study. Majority of participants were B.A or B.S in different field, and participation was on voluntary basis. After collecting & analyzing data, the finding revealed that there is a significant difference in two different countries meaning that culture plays a crucial role in human's preferences'. The findings can be used to marketing strategies in different countries, owing to the fact that people have different tastes in their lives.