Kronik böbrek yetersizliği olan hastalarda nütrisyonel durumun ve inflammasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and inflammation in patients with chronic kidney disease patients
  1. Tez No: 408167
  2. Yazar: AYSUN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nefroloji, Nutrition and Dietetics, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: KBY hastaları beslenme bozukluklarına ve inflamasyona yatkındırlar. Bu durum artmış katabolizma, mortalite, morbidite ile ilişkilidir. Çalışmadaki amacımız evre 3-5 prediyaliz KBY hastalarında malnütrisyonun, inflamasyon-biyokimyasal parametreler ve antropometrik ölçümlerle olan ilişkisini değerlendirmektir. Materyal-Metod: Kesitsel çalışmamız 17 genç sağlıklı kontrol ve 55 KBY tanısı ile takipli hasta ile tamamlandı. KBY hastalarının SGA ile değerlendirilmesi sonucu hastalar iki gruba ayrıldı: 35 hastanın nütrisyonel durumu normal, 20'si malnütrisyonlu idi. Kontrol, nütrisyonel durumu normal olan ve malnütrisyonu olan grupların biyokimyasal parametreleri, sitokin düzeyleri ve antropometrik ölçümleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 61.7±16.2, kontrol grubunun ortalama yaşı 23.8±0.5 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic kidney disease (CKD) patients are suspectible to inflammation and nutritional disorders, which is related with increased catabolism, morbidity and mortality. Purpose of our study is to evaluate the relationship between malnütrition and anthropometric measurements, inflammatory-biochemical parameters. Material and Method: In our cross-sectional study, 17 young healthy control and 55 CKD patients were included. CKD patients were divided into two groups according to SGA : 35 patients had good nutritional status and 20 patients had malnutrition. Biochemical parameters- antropomethric measurements and serum cytokine levels of these three group were compared. Results: Average age of patients and control group were 61,69±16,15; 23,8±0,5 respectively.