Anestezi yoğun bakım ünitesinde kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenme tanısı ile izlenen hastalarda non-invaziv mekanik ventilasyon tedavisine yüksek akımlı oksijenasyon tedavisinin eklenmesinin etkileri.
Effects of adding hi̇gh flow oxygenation therapy to non-invasive mechanical ventilation therapy in patients with chronic obstructive pulmonary disease exacerbation diagnosis in the anesthesia intensive care unit
  1. Tez No: 741924
  2. Yazar: RECEP ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA BANU AKINCI, DOÇ. DR. BANU KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) akut alevlenme ile izlenen kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) hastalarının tedavisinde noninvaziv mekanik ventilasyon (NIMV) ile birlikte yüksek akımlı oksijenasyon (HFO) tedavisinin yeri henüz açıklığa kavuşmamıştır. Bu çalışmada, KOAH alevlenme tanısı ile NIMV ile izlenen hastalarda HFO'nun ilave olarak kullanılmasının; oksijenasyona, karbondioksit temizlenmesine, entübasyon oranına, invaziv mekanik ventilasyon süresine, beslenme başlanabilme süresine, yoğun bakım ve hastane yatış süresine ve mortalite oranlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Etik kurul karar onayı alındıktan sonra, 1 Ocak 2015-31 Aralık 2019 tarihleri arasında Hacettepe Hastanesi Anestezi YBÜ'nde akut KOAH alevlenme ile izlenen, NIMV uygulanmış hastalarda yapılan bir retrospektif kohort çalışmasıdır. NIMV ile birlikte standart oksijen tedavisinin (SOT) kullanıldığı hastalar (NIMV/ SOT grubu), NIMV ve HFO ile solunum desteği alan hastalar (NIMV/HFO grubu) olarak gruplanmıştır. Hastaların demografik verileri, ek hastalıkları, arter kan gazı değerleri, uygulanan tedaviler, entübasyon oranı ve zamanı, invaziv mekanik ventilasyon süresi, beslenmenin başlanabildiği gün, YBÜ ve hastane yatış süreleri, 28. ve 90. gün mortalite oranları orijinal dosyaları ve elektronik kayıtlar kullanılarak toparlanmıştır. İstatistiksel analizlerde Mann-Whitney U testi, ki-kare, tekrarlayan ölçümler varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Beş yıllık süreçte YBÜ'de izlenmiş olan 148 KOAH alevlenmeli hastadan 28 tanesinin NIMV/HFO, 32 tanesinin ise NIMV/ SOT aldıkları tespit edilmiştir. Bu iki grubun demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları, uygulanan farmakolojik tedaviler benzer bulunmuştur. Her iki grupta da benzer şekilde 2. ve 12. saatte alınan kan gazlarında YBÜ kabulüne göre hastaların oksijenasyonlarının iyileştiği, CO2 retansiyonlarının gerilediği, pH değerlerinin normalleştiği tespit edilmiştir. NIMV/HFO grubunda 48. saatte, oksijenasyonun NIMV/SOT grubuna göre daha iyi (sırasıyla ortanca [çeyrekler arası açıklık], PaO2 89 [88-100] mmHg ve 79 [71 -83] mmHg, p=0,019) fakat PaCO2 değerlerinin de daha yüksek (sırasıyla PaCO2 değerleri 68 [54-71] mmHg ve 53 [49-64] mmHg, p=0,043) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of high-flow oxygenation (HFO) additional to non-invasive mechanical ventilation (NIMV) in acute exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease (AECOPD) patients requiring intensive care unit (ICU) admission has not been clarified yet. The aim of this study is to investigate the effects of HFO in addition to NIMV in patients with AECOPD on oxygenation, carbon-dioxide removal, intubation rate, time to the start of nutrition, durations of invasive mechanical ventilation (IMV), ICU / hospital stays and mortality. After ethical committee approval, this study was planned as a retrospective cohort study of patients whom were admitted to Hacettepe University Hospital Anesthesiology ICU with AECOPD and required NIMV between 1st January 2015- 31st December 2019. Patients were grouped as NIMV/HFO or NIMV/Supplemental oxygen therapy (SOT) according to the use of HFO or SOT additional to the NIMV therapy. Patients' demographics, coexisting diseases, results of arterial blood gas analysis, pharmacologic treatment features, oxygenation, time and ratio of re-intubation, time to the start of nutrition, durations of invasive mechanical ventilation, ICU and hospital stay, 28th day and 90th day mortality rates were retrospectively gathered from patients' files and electronic records. Statistical differences were tested with Mann-Whitney U, Chi-square and ANOVA tests. During the five-year period studied, among the 148 AECOPD patients in the ICU, 28 patients received NIMV/HFO and 32 patients received NIMV/SOT. Both groups were similar regarding demographics, coexisting diseases and the pharmacologic treatments they received. Oxygenation improved and Ph values normalized similarly in the two groups, 2 and 12 hours after the ICU admission. In the NIMV/HFO group oxygenation was better (median [interquartile range] PaO2 89 [88-100] mmHg vs 79 [71 -83] mmHg, p=0.019) but hypercarbia was worse (PaCO2 68 [54-71] mmHg vs 53 [49-64] mmHg, p=0.043) than NIMV/SOT group at 48th hour.