Mantle hücreli lenfoma hastalarında mutlak monosit sayısının prognostik değeri
Prognostic value of absolute monocyte count in patients with mantle cell lymphoma
- Tez No: 408171
 - Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Hematoloji, Hematology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Non-Hodgkin Lenfomaların yaklaşık %6'ni oluşturan mantle hücreli lenfoma (MHL) klinik olarak çoğunlukla agresif seyrli ve ortanca yaşam süresinin 3-7 yıl arasında değiştiği, nükslerle seyreden bir lenfoma alt tipidir. Nadir de olsa daha yavaş seyirli hastaların gösterilmesi hastalığın klinik heterojenitesini açıklamaktadır. Hastalığın klinik seyrini öngördürebilecek önerilen prognostik faktörlerden biri de tanı sırasındakı mutlak monosit sayısıdır (MMS). Bu çalışmamızda MHL hastalarında tanı sırasındakı MMS değerinin genel, hastalıksız sağkalım ve diğer prognostik faktörlerle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hematoloji Polikliniğinde Ocak 2006-Eylül 2014 tarihleri arasında, takip edilen 23 MHL hastasının klinik, laboratuvar ve demografik özellikleri geriye dönük incelendi. Hastların tanı sırasındakı MMS ile genel ve hastalıksız sağkalım arasındakı ilişki değerlendirildi ve diğer prognostik faktörlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 61,56±10,99 idi. Ortalama genel ve hastalıksız sağkalım süresi sırasıyla 61±2,1 ve 44 ± 4,3 ay bulundu. Tanı sırasındakı MMS ile genel (p=0.75) ve hastalıksız (p=0.06) sağkalım arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. Mutlak monosit sayısı > 0.5 x 109/l ve ≤ 0.5 x 109/l olan hasta gruplarının genel ve hastalıksız sağkalım açısından karşılaştırılması istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Ayrıca Mantle Hücreli Lenfoma Uluslararası Prognostik İndeksi (MIPI) ile de genel (p=0.30) ve hastalıksız(p=0.53) sağkalım arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Ancak tanı sırasındakı LDH düzeyi ve mutlak monosit sayısı arasında orta dereceli anlamlı korelasyon saptandı (r=0.499;p=0.015). Sonuç: Tanı sırasındakı LDH düzeyi ve monosit sayısı arasındakı korelasyon bu iki parametrenin prognozla ilişkisine ima etmektedir. MMS ve MIPI'nin prognostik gücünü değerlendirmek için daha fazla sayıda MHL'li hasta içeren çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Mantle cell lymphoma (MHL) is one of the lymphoma subtypes which accounts for approximately 6% of Non-Hodgkin's lymphomas, disease course is usually aggressive with multiple relapses and median survival is 3-7 years. Although its rare, slow progressive patients has been reported in literature which describes the clinical heterogenity of the disease. Absolute monocyte count (AMC) is one of the prognostic factors that can be used to predict the clinical course of the disease. In this study we aimed to investigate relationship between AMC at diagnosis and overall and disease-free survival also other prognostic factors of the MHL patients. Material And Method: Clinical, laboratory and demographic data of 23 MHL patients were analyzed retrospectively who underwent treatment in the department of Haematology at Istanbul University Faculty of Medicine between January 2006 and September 2014. Relationship with AMC at diagnosis and overall, disease-free survival was assessed and compared with other prognostic factors. Findings: The mean age of patients was 61,56±10,99. The meadian overall and disease-free survival were 61±2,1 and 44 ± 4,3 months, respectively. There was no statistically significant relationship between AMC at diagnosis and overall (0.75) or disease-free (p=0.06) survival. The overall and disease-free survival was not statistically significant between the patients groups with absolute monocyte count > 0.5 x 109/l and ≤ 0.5 x 109/l. Also, the were not significant correlation between Mantle Cell Lynphoma International Prognostic Index (MIPI) and overall (p=0.30) or disease-free survival (p=0.53). But we found moderate correlation between LDH and absolute monocyte count at diagnosis (r=0.499;p=0.015). Conclusion: The correlation between LDH levels and absolute monocyte count at diagnosis suggests relation between these two parameters and prognosis. Studies with larger study group is required to evaluate prognostic power of MIPI and AMC.