Anestezi yoğun bakım ünitesinde anemi insidansı ve kan transfüzyon endikasyonlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of anemia incidence and blood transfusion indications in anesthesia intensive care unit
- Tez No: 933559
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Yoğun bakım ünitesi (YBÜ) takip ve tedavileri sırasında hastalarda anemi çok sık görülmektedir. Kabul sırasında hastaların yaklaşık %60' ında anemi mevcuttur. Kalanların büyük çoğunluğunda ise yatış süreleriyle ilişkili olarak anemi gelişebilmektedir. Bu nedenlerle YBÜ'sinde kan ve kan ürünleri transfüzyonu sık uygulanmaktadır. YBÜ'sinde takip edilen hastalarda anemi etiyolojisi, genellikle multifaktöriyeldir ve bu nedenleri birbirinden ayırt etmek güçtür. Bu çalışmanın amacı, YBÜ'de takibi yapılan hastalarda anemi insidansı ve kan ürünü transfüzyon uygulamalarının hangi sıklıkta gerçekleştiğini belirlemek, transfüzyon için kullanılan hemoglobin (Hb) eşik değerini saptamak, transfüzyonla ilişkili riskleri ortaya koymak ve transfüzyonun klinik sonuçlarla olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 01 Haziran 2024 ile 01 Aralık 2024 tarihleri arasında YBÜ'de takip edilen hastaların dahil edildiği retrospektif kohort çalışması olarak tasarlanmıştır. Hastaların verileri hasta izlem dosyaları ve hastane bilgi sistemi veri tabanından elde edilmiştir. YBÜ' ye kabul sırasında kaydedilen veriler; demografik bilgiler, YBÜ yatışı sırasındaki hastalık şiddet skorları, eşlik eden hastalıklar, kabul tanısı, kabul edilen servis, YBÜ' ye kabul süresi, cerrahi operasyon öyküsü, destekleyici tedavilere olan ihtiyacı (invaziv/non invaziv mekanik ventilasyon, vazoaktif ilaç ihtiyacı, RRT), koagülasyonu etkileyebilecek ilaç kullanım durumu, YBÜ yatışından önce kan ürünü replasmanı yapılıp yapılmadığı, hemodinamik parametreler ve laboratuvar sonuçları, transfüzyon öncesi Hb değerleri, transfüzyon endikasyonları, transfüzyon ile ilişkili komplikasyonları içermektedir. Hastaların YBÜ ve hastane kalış süresi, mortalite durumu da kayıt altına alınmıştır. Çalışma için tanımlanan dönem içerisinde YBÜ'de takip edilmiş ancak kan ürünü transfüzyonu ihtiyacı gelişmemiş hastalardan kan ürünü transfüzyonu uygulanmış hasta sayısı kadar hasta grubu randomize olarak seçilmiştir. Bulgular: Çalışma dönemi boyunca, toplam 1228 hasta YBÜ'ye kabul edilmiş ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 1000 hastadan 160'ına kan ürünü transfüzyonu uygulanmıştır. Kan ürünü uygulanmamış 840 hastadan randomize olarak 160 hasta seçilerek toplam 320 hastanın verileri analiz edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların %74,4'ünün komorbiditesi vardı ve yaş ortancası 65 (min-max 18-96) idi. Hastaların %66'sı YBÜ yatışı sırasında anemikti. Hastaların YBÜ yatışındaki Hb değeri ortalaması 11,1±2,3 g/dL tespit edilmiştir. YBÜ'ye alınan 1000 hastanın 160'ına (%16) kan ürünü transfüzyonu yapıldı. Kan ürünü transfüzyonu için en yaygın endikasyonlar düşük Hb seviyesi (%61,9), vazopressör ihtiyacı (%46,2), hemodinamik instabilite (%37,5) ve aktif kanamaydı (%21,2). Kan ürünü transfüzyonu yapılan ve yapılmayan hastaların yaş ortalaması sırasıyla 60,5 ± 20,1 ve 61,4 ± 19,5 olup her iki grup arasında yaş, cinsiyet, sigara kullanımı ve CCI skoru açısından dağılım benzerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Anemia is very common in patients during intensive care unit (ICU) follow-up and treatment. Approximately 60% of patients have anemia on admission. The majority of the remaining patients may develop anemia related to the duration of hospitalization. For these reasons, blood and blood products transfusions are frequently administered in the ICU. Anemia may develop in the majority of the remaining patients in relation to the length of hospitalization. The etiology of anemia in ICU patients is usually multifactorial and it is difficult to distinguish between these causes. The aim of this study was to determine the frequency of anemia and blood product transfusions in ICU patients, to determine the hemoglobin (Hb) threshold value used for transfusion, to reveal the risks associated with transfusion and to evaluate the relationship between transfusion and clinical outcomes. Materials and Methods: This study was designed as a retrospective cohort study including patients who were followed up in the ICU between June 01, 2024 and December 01, 2024. Data of the patients were obtained from patient follow-up files and hospital information system database. Data recorded during ICU admission were; demographic information, disease severity scores during ICU admission, comorbidities, admission diagnosis, duration of ICU admission, history of surgical operation, need for supportive therapies (invasive/non-invasive mechanical ventilation, need for vasoactive drugs, RRT), the records included drug use that may affect coagulation, whether blood product replacement was performed before ICU admission, hemodynamic parameters and laboratory results, Hb values before transfusion, indications for transfusion, and transfusion-related complications. The duration of ICU and hospital stay and mortality status of the patients were also recorded. Same number of patients with the group of patients who were administered blood transfusion in the ICU within the period defined for the study were randomly selected from the group of patients who did not received blood product transfusion during the same period of time. Results: During the study period, a total of 1228 patients were admitted to the ICU and 160 of the 1000 patients who met the inclusion criteria received blood product transfusion and 160 patients were randomly selected from 840 patients who did not receive blood product transfusion and the data of a total of 320 patients were analyzed. Of the patients included in the study, 74.4% had comorbidities and the median CCI was 2 (0-10). The median age of the patients was 65 (min-max 18-96). 66% of the patients were anemic during ICU admission and mean Hb value of the patients at ICU admission was 11.1±2.3 g/dL. Of the 1000 patients admitted to the ICU, 160 (16%) received blood product transfusions. The most common indications for blood product transfusion were low Hb level (61.9%), need for vasopressors (46.2%), hemodynamic instability (37.5%) and active bleeding (21.2%). The mean age of patients with and without blood product transfusion was 60.5 ± 20.1 and 61.4 ± 19.5 years, respectively, and the distribution in terms of age, gender, smoking and CCI score was similar between both groups (p=0.789, p=0.061, p=0.307, p=0.125).