Minimal invaziv video yardımlı tiroidektomi ile standart açık tiroidektominin postoperatif komplikasyonlar ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırılması
Comparison of minimally invasive video-assisted thyroidectomy and standard open thyroidectomy in terms of postoperative complications and quality of life
- Tez No: 891167
- Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT YÜCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
MİNİMAL İNVAZİV VİDEO YARDIMLI TİROİDEKTOMİ İLE STANDART AÇIK TİROİDEKTOMİNİN POSTOPERATİF KOMPLİKASYONLAR VE YAŞAM KALİTESİ AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Amaç: Tiroid cerrahisi dünyada en sık uygulanan cerrahi işlemlerden biridir. Standart açık tiroidektomi (SOT) boyun orta hattında yapılan yaklaşık 6 cm uzunluğundaki Kocher insizyonu ile yapılır. Günümüzde yüksek teknolojik cerrahi aletler ve videoendoskopun gelişmesiyle daha az skar dokusu bırakmak ve dokuları daha yakından görüp daha kolay diseksiyon yapmak amacıyla minimal invaziv cerrahi yöntemler denenmiş ve başarıyla uygulanmıştır. Bunlardan en bilineni minimal invaziv video yardımlı tiroidektomidir (MIVAT). Bu çalışmada amaç; MIVAT ve standart açık total tiroidektomiyi postoperatif hematom, hipokalsemi, rekürren laringeal sinir hasarı gibi komplikasyonların yanı sıra; postoperatif insizyon uzunluğu, kozmetik görünüm, ağrı gibi bazı hasta memnuniyeti ölçekleri açısından karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 22 Ocak 2021 ve 22 Ağustos 2023 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniğinde prospektif olarak yapıldı. Total tiroidektomi endikasyonu koyulan 30 erişkin hasta çalışmaya dahil edildi. Kriterleri karşılayan 30 hastanın 15'ine MIVAT, 15'ine de geleneksel/standart açık tiroidektomi (SOT) yapıldı. İlk hastaya hangi teknikle ameliyat yapılacağı kurayla belirlendikten sonra bir sonraki hasta diğer teknikle opere edildi. Böylelikle hastalar iki gruba ayrıldı. Grup I MIVAT ve Grup II SOT olarak belirlendi. Grup I ve Grup II postoperatif kanama, hematom, seroma, enfeksiyon, RLS paralizisi, hipokalsemi gibi komplikasyonlar açısından ve operasyon süresi ve yatış süresi parametreleri açısından karşılaştırıldı. Ayrıca iki grup postoperatif 0. gün ve 6. ayda yapılan anketlerle ağrı, kozmetik memnuniyet, genel memnuniyet gibi yaşam kalitesi ölçekleri açısından prospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 30 hastanın 21'i (%70) kadın ve 9'u (%30) erkekti. 15 hasta MIVAT, 15 hasta ise SOT tekniğiyle opere edildi. MIVAT grubunda PTH düzeyindeki postoperatif düşüş %30,6 iken, SOT grubunda PTH düzeyindeki postoperatif düşüş %62 olarak hesaplandı. Gruplar arasındaki PTH düşüşünün yüzdelik değişimi istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Grupları ağrı ve tiroid cerrahisine özgü yaşam kalitesi anketine verdiği cevaplar açısından karşılaştırıldığında; 0. gün ağrı değişkeninin ortanca değeri ve 0.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF MINIMALLY INVASIVE VIDEO-ASSISTED THYROIDECTOMY AND STANDARD OPEN THYROIDECTOMY IN TERMS OF POSTOPERATIVE COMPLICATIONS AND QUALITY OF LIFE ABSTRACT Aim: Thyroid surgery is one of the most commonly performed surgical procedures worldwide. Standard open thyroidectomy (SOT) is performed through a Kocher incision approximately 6 cm long in the midline of the neck. With the development of high-tech surgical instruments and video endoscopy, minimally invasive surgical methods have been tried and successfully applied to leave less scar tissue and achieve easier dissection with a closer view of the tissues. The most well-known of these is minimally invasive video-assisted thyroidectomy (MIVAT). The aim of this study is to compare MIVAT and SOT in terms of complications such as postoperative hematoma, hypocalcemia, and recurrent laryngeal nerve injury, as well as some patient satisfaction measures such as postoperative incision length, cosmetic appearance, and pain. Materials and Methods: This study was conducted prospectively at the Department of Otolaryngology and Head and Neck Surgery, Erciyes University Medical Faculty, between January 22, 2021 and August 22, 2023. Thirty adult patients who were indicated for total thyroidectomy were included in the study. Of the 30 patients who met the criteria, 15 underwent MIVAT and 15 underwent SOT. The surgical technique for the first patient was determined by drawing lots, and the next patient was operated on using the other technique. Thus, the patients were divided into two groups: Group I was MIVAT, and Group II was SOT. Groups I and II were compared in terms of postoperative complications such as bleeding, hematoma, seroma, infection, RLN paralysis, and hypocalcemia, as well as parameters such as operation time and hospital stay duration. Additionally, the two groups were prospectively evaluated for quality of life measures such as pain, cosmetic satisfaction, and overall satisfaction with questionnaires administered on postoperative day 0 and at 6 months. Findings: Of the 30 patients included in the study, 21 (70%) were female and 9 (30%) were male. Fifteen patients were operated on using the MIVAT technique, and 15 patients were operated on using the SOT technique. The postoperative decrease in PTH levels was calculated as 30.6% in the MIVAT group and 62% in the SOT group. The percentage change in PTH decrease between the groups was not found to be statistically significant (p>0.05).