Postoperatif hipotiroidi ile hashimoto tiroiditi olan hastaların l-tiroksin tedavisi altında yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Patients with hashimoto thyroiditis with postoperativehypothyroid comparison of life qualites under L-thyroxintherapy
  1. Tez No: 662695
  2. Yazar: DUYGU FELEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tiroid fonksiyon bozukluklarının depresyon, anksiyete gibi psikiyatrik rahatsızlıkları artırdığı, yaşam kalitesinde ise azalmalara sebep olduğu bilinmektedir. Standart ölçeklerle bunları değerlendirmek mümkündür. Beck Anksiyete, Beck Depresyon ve SF-36 ölçekleri yardımıyla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Endokrinoloji bölümüne başvuran 20-80 yaş arası yaşamının bir döneminde hipotiroidi tanısı almış şuan L-tiroksin tedavisi ile ötiroid halde olan 40 Hashimoto tiroiditi tanılı, 40 herhangi bir nedenle tiroid cerrahisi sonrası hipotiroidi gelişen, 40 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 120 kişi üzerinde anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi değerlenlendirilmesi yapıldı. Çalışmada kişilerin bu psikososyal etkilenmelerindeki nedenler tiroid fonksiyon bozukluğunun yanı sıra; kronik hastalığa sahip olma düşüncesi, sürekli ilaç kullanımı düşüncesi, otoimmünitenin etkisi ve endojen hormon salgısının etkisi gibi çok yönlü olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
It is known that disorders of thyroidal function increases psychiatric diseases such as depression, anxiety, and decreases the quality of life. It is possible to determine these by standard scales. Beck Anxiety, Beck Depression and SF-36 computer software scales were applied to a total of 120 subjects aged 20-80 of whom 40 were diagnosed as Hashimoto thyroiditis at any time in their life in the Endocrinology Department of Cumhuriyet University Hospital and have become euthyroid by L-thyroxin treatment after then; 40 subjects who had hypothyroidism due to various thyroid surgeries and finally the last 40 subjects constituted healthy control group. In addition to thyroidal dysfunction, the reasons for these psychosocial effects of the people in the study such as the thought of having a chronic disease, the thought of continuous drug usage, the effect of autoimmunity and the effect of endogenous hormone secretion were also evaluated in a multifaceted way.