Egzersizin vasküler kompliyans üzerine hiperakut etkileri
Hyperacute effects of exercise on the vascular compliance
  1. Tez No: 408214
  2. Yazar: İHSAN YAVUZATMACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BAYKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç Azalmış arteryel elastikiyet yani artmış arteryel sertlik kardiyovasküler hastalık morbidite ve mortalitesinde bağımsız bir risk faktörü ve göstergesidir. Egzersizin çeşitli yollarla arteryel sertliği azalttığı dolayısıyla kardiovasküler hastalıklarda morbidite ve mortalitede azalmaya yol açtığı bilinmektedir. Bu araştırmada sağlıklı gönüllülerde egzersizin arteryel sertliğe hiperakut etkileri araştırıldı. Yöntem Çalışma DM, HT gibi vasküler kompliansa etkisi olan hastalıkları olmayan, sigara içmeyen, sedanter yaşam tarzı olup rutin egzersiz yapmayan 32 sağlıklı erkek gönüllü ile yapıldı. Gönüllüler 7 gün boyunca her gün 20 dakika koşu bandında hızlı-yavaş yürüme programına alındı. Program öncesi ve sonrası non-invaziv yöntemlerle sistolik ve diyastolik arteryel tansiyon, nabız, karotid ve yüzeyel femoral arter İMK, karotid ve yüzeyel femoral arter diyastol ve sistol sonu çapları, elastisite modülü, distansibilite indeksi ve kompliyans değerleri ölçüldü. Bu değerler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim Reduced arterial elasticity, i.e. arterial stiffness is an independent risk factor and indicator of cardiovascular morbidity and mortality. Exercise has been known to reduce arterial stiffness by several mechanisms, thus causing decrease in cardiovascular morbidities and mortality. This study aims to investigate hyperacute effects of exercise on arterial stiffness in healthy volunteer subjects. Method The study was conducted on 32 healthy male volunteer subjects all having a sedentary lifestyle; they did not exercise regularly, no smoking and none of them had diseases affecting vascular compliance such as DM, HT, etc. Subjects performed fast and slow walking program on treadmill for 20 minutes daily, during 7 days. Using non-invasive techniques, systolic and diastolic arterial blood pressure, pulse rate and intima media thickness, end-diastolic and end-systolic diameters, elasticity module, distensibility index and compliance at carotid and superficial femoral arteries were measured before and after theprogram. Pre-exercise and post-exercise measurements were compared to each other. Results There were significant decrease in comparison of pre-exercise and post-exercise systolic and diastolic arterial blood pressures.