Acil servise başvuran hastalarda intravenöz kontrast madde verilerek çekilen tomografi sonrası kontrast madde nefropatisi gelişme sıklığı
Contrast material induced nephropathy frequency after contrast material enhanced ct imaging studies inpatients refering to emergency medicine department
- Tez No: 408221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKUMUŞ, DOÇ. DR. SELİM BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde radyolojik görüntüleme yöntemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte kontrast madde kullanımı giderek artmaktadır. Kontrast maddelerin kullanılmasıyla birlikte bazı komplikasyonlar görülmektedir. Kontrast madde nefropatisi bunlardan en önemlisidir. Bu çalışmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi erişkin Acil Servisine başvuran hastalar içerisinden intravenöz kontrast madde verilerek bilgisayarlı tomografi çekilen hastalarda kontrast madde nefropatisi gelişme sıklığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 20 Ekim 2013 ile 20 Ekim 2014 tarihleri arasında hastanemiz erişkin acil servisinde intravenöz kontrast madde verilerek bilgisayarlı tomografisi çekilen hastalar, hastane otomasyon sisteminden retrospektif olarak tarandı. Bu hastaların elektronik dosya bilgilerine ve bilgisayarlı tomografi görüntülerine otomasyon sisteminden ulaşıldı. İntravenöz kontrast madde verilen ve hastane içi herhangi bir servise yatırılan veya kontrollerinde 72.saat ve 120.saat kreatinin değeri bulunan 16 yaş üstü hastalar çalışmaya alındı. Bu hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri, tanıları, klinik sonlanmaları ve acil serviste veya yatırıldığı serviste hastaya uygulanan profilaktik tedavileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Recently with the widespread use of radiologic imaging studies, contrast material usage has increased. With usage of radiocontrast materials, complications are seen and the most important complication of these agents is contrast material induced nephropathy (CIN). In this research our purpose determine frequency of CIN due to IV contrast material enhanced CT imaging in the patients refered to Kahramanmaras Sutcu Imam University Adult Emergency Department. Patients who had contrast material enhanced CT scan in our department between 20 October 2013 and 20 October 2014 has been searched retrospectively on electronical medical records system of our hospital. Patient's files and CT scans has been found on automation system of our hospital. Patients over 16 who had contrast material enhanced CT scans and hospitalized in other departments and had 72. and 120. hours blood creatinin levels are included to our study. Demographic, clinic and laboratory datas and information about previous diagnosis, prognosis and prophylactic treatments which was given in emergency and other departments are collected and examined. All information are documented in especially prepared information forms. Statistical analysis is made by using SPSS 20.0 (SPSS, Chicago, IL, USA) statistical package program.