Farklı renk ve kalınlıktaki translüsent zirkonyanın rezin siman polimerizasyonuna etkisi
Effect of translucent zirconia at different colours and thicknesses on resin cement polymerization
- Tez No: 408236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SEÇİLMİŞ, PROF. DR. HÜSEYİN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tam seramik restorasyonların gelişimi ile birlikte, restorasyonların estetiği yönünde hastaların beklentileri artmıştır. Translüsent zirkonya (TZI) bu amaçla geliştirilmiş bir zirkonya materyalidir. Bu çalışmanın amacı farklı renk ve kalınlıklarda hazırlanmış TZI örnekler altında polimerize edilen iki farklı rezin simanın polimerizasyon miktarının değerlendirilmesidir. Kısmen stabilize TZI bloklardan dört farklı renkte (A1, A2, A3 ve A4) ve üç farklı kalınlıkta (0.5, 1, 2 mm) örnekler elde edildi. Çalışmada dual polimerize edilen ve ışıkla polimerize edilen iki farklı rezin siman kullanıldı. Teflon kalıp içerisine yerleştirilen rezin siman materyali, TZI örnek üzerinden LED ışık kaynağı kullanılarak 20 sn süreyle polimerize edildi (n=10). Örnekler oda sıcaklığında kuru ve ışık görmeyen bir ortamda muhafaza edildi. Her bir örnek için, 1. ve 10. günün sonunda monomerik metakrilat (alifatik) oranı ve polimerik metakrilat (aromatik) oranı Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ile ölçüldü, polimerizasyon miktarı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Patient expectations were arised with in the development of full ceramic restorations. Monolithic zirconia (Translucent Zirconia, TZI) is a zirconia material that's developed for this purpose. The purpose of this study was to evaluate the degree of conversion of two resin cements which polymerized beneath different thickness and colour of TZI specimens. TZI specimens were prepared as three different thicknesses (0.5, 1, 2 mm) and four different colours (A1, A2, A3, A4) from partially sinterized TZI blocks (n=5). Dual cure and light cure resin cements used for this study. Resin cements were applied into teflon molds and irradiated with LED curing unit with 20s beneath TZI specimens (n=10). Resin specimens were stored at room temperature with dry conditions. Each sample's monomeric metacrylate (aliphatic) and polymeric metacrylate degree measured by fourier transform infrared spectoscopy (FT-IR) after 1th and 10th days. Degree of conversions were calculated.