Farklı peek materyallerine uygulanan çeşitli yüzey işlemlerinin yaşlandırma prosedürleri altında kompozit ile bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of various surface treatments applied to different peek materials on the bond strength with composite under aging procedures
- Tez No: 934219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı iki farklı polietereterketon polimerine uygulanan yüzey işlemlerinin veneer materyali ile bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın diğer hedefi, implantüstü sabit restorasyonda altyapı olarak kullanılan polietereterketon materyali ile üstyapı olarak kullanılan kompozit arasındaki bağlanma başarısızlığının, ağız içerisinde başarılı bir şekilde tamirinin yapılmasını mümkün kılmaktır. Gereç ve Yöntem: Polietereterketon (PEEK) ve cam fiber takviyeli polietereterketon (GFR-PEEK) yüzeyine uygulanan yüzey işlemlerinin kompozit ile arasındaki bağlanma dayanımına etkileri, termal döngü uygulanarak değerlendirildi. PEEK ve GFR-PEEK materyalleri 4 gruba ayrıldı. Bunlar, (1) K: kontrol grubu, (2) S:alüminyum oksit (Al2O3) kumlama, (3) A: piranha çözeltisi ve (4) L: lazer yüzey işlemleridir. Örnekler termal yaşlandırma yöntemine göre üç alt gruba ayrıldı. Bunlar: termal yaşlandırma uygulanmayan grup (T0), kısa dönem uygulanan grup (T1) ve uzun dönem uygulanan gruptur (T2). Her grupta 10'ar (n=10) olmak üzere toplam 240 örnek power analizine göre belirlendi. Yüzey işlemleri uygulanan örneklerin görüntüleri alınarak yüzey topografileri incelendi. Çalışmada PEEK ve GFR-PEEK örneklerin üzerine veneerlenecek olan kompozitler hazırlandı ve adeziv siman ile simantasyonu gerçekleştirildi. Hazırlanan örneklerin bağlanma dayanımı universal test cihazında ölçülerek örnek yüzeylerinin taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri alındı. Elde edilen veriler Kruskal-Wallis ve Anova testleri ile istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the effects of surface treatments on the bond strength between two polyetheretherketone polymers and veneering materials. Another goal is to enable intraoral repair of bond failures between PEEK based implant substructures and composite superstructures, eliminating the need to disassemble the prosthesis. Materials and Methods: This study investigated the effects of various surface treatments on the bond strength between PEEK and GFR-PEEK and composite materials, with thermal cycling applied to assess bond durability. The materials were divided into four groups: untreated control (K), sandblasted with Al₂O₃ (S), treated with piranha solution (A), and subjected to laser treatment (L). Each group was further categorized into three subgroups based on thermal aging: untreated (T0), short-term aging (T1), and long-term aging (T2). A total of 240 samples were prepared, with 10 samples in each subgroup. Prefabricated composite veneers were cemented onto the PEEK and GFR-PEEK surfaces using adhesive cement. Surface topographies of the treated samples were analyzed before and after testing using imaging techniques. Bond strength was measured using a universal testing machine, and the data obtained were statistically evaluated using Kruskal-Wallis and ANOVA tests.