Düzce ilindeki nöral tüp defekti sıklığı ile ebeveynlerin demografik özelliklerin araştırılması
Neural tube defect frequency and parent demographics research in Duzce province
  1. Tez No: 408238
  2. Yazar: SEVCAN KARACABEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nöral tüp defektleri (NTD) embriyoda nöral tüpün kapanması esnasında ortaya çıkan hatalar sonucu meydana gelir. NTD intrauterin dönemde üçlü tarama testi veya ultrasonografi (USG) ile tanı konulabilen merkezi sinir sistemi anomalileridir. Dünya çapında nöral tüp defektlerinin görülme sıklığı 1000 canlı doğumda 1,4 - 2 arasındadır. Çalışmamızda NTD sebeplerinde etkili olan faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza Nisan 2013 ile Nisan 2014 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD da yaşamla bağdaşmayan NTD nedeniyle gebelikleri sonlandırılan hastalar ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları AD da nöral tüp defekti tanısıyla tedavileri devam eden hastalar dâhil edilmiştir. Kontrol grubuna ise Düzce ilinde sağlıklı tekil bebek doğumu gerçekleşen hastalar dâhil edilmiştir. Çalışma grubunda 30 ve kontrol grubunda 30 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Gruplar arasında gebelik öncesi ve sonrasında folik asit kullanımı, yaş, eş yaşı, beden kitle indeksi (BKİ), meslek, eş mesleği, gravida, parite, sigara/alkol kullanımı, akraba evliliği, infertilite öyküsü karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; prekonsepsiyonel ve konsepsiyonel dönemlerdeki folik asit desteği nöral tüp defektlerine karşı önemli bir koruyucu etken olarak belirlenmiştir. Maternal eğitim düzeyinin artması ve maternal beden kitle indeksi de NTD riskinde etkili olan diğer faktörler olarak saptanmıştır. NTD riskini etkileyen nedenlerin tespit edilip ortadan kaldırılması için randomize ve geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Neural tube defects (NTD) occur as a result of the flows emerging during the closure of the neural tube in embryo. NTD's are central nervous system abnormalities that can be put diagnosis by triple scan test or ultra sound graphic (USG). The incidence of neural tube defects worldwide, in 1000 animate birth is between 1,4 – 2 . In our study it is aimed to evaluate the factors effective in NTD etiology. To our study, between the dates April 2013 and April 2014, in University of Duzce Faculty of Physic Gynecological Diseases and Birth MFS, the patients of whom pregnancy is being terminated because of the NTD that do not comport with life and the patients whose treatments are in progress with the diagnosis of neural tube defect in University of Duzce Faculty of Physic in Pediatrics MFS are included. As to the control group, the patients having single healthy baby birth in Duzce province are included. In study group 30 and in control group 30 patients are included to the study. It is compared the usage of folic acid pre- and after the pregnancy between the groups, age, age of mate, body mass index (BMI), occupation, occupation of mate, gravid, parity, cigarette/alcohol consumption, intermarriage, the story of infertility. As a result; the supplement of folic acid in preconceptional and conceptional terms is determined as an important protective factor against neural tube defects. The increase of mothernal education level and mothernal body mass index are fixed as other factors being effective in NTD hazard. In order to detect and eliminate the conditions generating NTD hanard, it is thought that randomise and comprehansive studies are necessary.