Zirkonyanın farklı yüzey işlemleri sonrası rezin siman ile bağlantısının değerlendirilmesi
Effects of surface treatments on the shear bond strenght of luting cements to zirconia
- Tez No: 408237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SEÇİLMİŞ, PROF. DR. GÜLFEM ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Rezin siman ve zirkonya restorasyonlar arasında stabil bağlantıyı sağlamak için uygun simantasyon protokolü halen araştırılan bir konudur. Bu in-vitro çalışmanın amacı, zirkonyaya rezin simanların makaslama bağlantı dayanıklılığına yüzey işlemlerinin etkisini değerlendirmektir. Sinterize zirkonya örnekler (n=192) farklı yüzey işlemi gruplarına ayrılmıştır: Kontrol, kumlama, glaze ve hidroflorik asit uygulaması ve sıcak asit solüsyonu uygulaması (n=48). Her gruptan 12 örnek rastgele seçildi ve yüzey pürüzlülüğü ölçüldü. Daha sonra her bir grup 4 alt gruba ayrıldı (n=12), 3 farklı rezin siman zirkonya yüzeylerine uygulandı. Her bir örneğin makaslama bağlantı dayanımı 5000 termal yaşlandırma sonrası değerlendirildi ve zirkonya örnekler başarısızlık tipinin belirlenmesi için stereomikroskop ile incelendi. Taramalı elektron mikroskop analizi için 2 örnek hazırlandı. Makaslama bağlantı dayanımı değerleri iki yönlü varyans analizi ve Tukey LSD testleri ile analiz edildi. Tek yönlü varyans analizi ve Tukey LSD testleri yüzey pürüzlülük değerlerinin analizi için kullanıldı. Tüm rezin simanlar için, kumlama yüzey işlemi makaslama bağlantı dayanımını arttırdı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Appropriate cementation protocole is still investigated subject for managing stable bond between resin cement and zirconia restorations. The aim of this in-vitro study was to evaluate the effect of surface treatments on the shear bond strength of resin cements to zirconia. Sintered zirconia specimens (n=192) were divided into different surface treatment groups: Control, sandblasting, glaze and hydrofluoric acid application and hot acid etching application (n=48). Twelve specimens were randomly selected from each group and measured for surface roughness. Then each groups were divided into 4 subgroups (n=12), the 3 different resin cements were adhered onto the zirconia surfaces. Shear bond strenght of each sample was evaluated after 5000 thermal cycles and the zirconia specimens were examined with a stereomicroscope to assess the failure types. two specimens for the scanning electron microscope analysis were prepared. Shear bond strenght values were analyzed through two-way analysis of variance and Tukey LSD tests. One-way analysis of variance and Tukey LSD tests were used for analysis of the surface roughness values. For the all resin cements, the sandblasting surface treatment increased the shear bond strength (p0.05).