İki uçlu bozukluk ve tek uçlu depresyon tanısıyla izlenen hastalarda erken dönem uyumsuz şemaların işlevselliğe etkisi
The effective of early maladaptive schemas on functioning among patients diagnosed bipolar disorder and unipolar depression
- Tez No: 408239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKAY ALPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada iki uçlu bozukluk ve tek uçlu depresyonu olan bireylerin erken dönem uyumsuz şemaları ile bu şemaların hastaların işlevselliği üzerindeki rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini iki uçlu bozukluk ve tek uçlu depresyon depresyon tanısı almış 60 psikiyatri hastası ile psikiyatrik rahatsızlığı olmayan 30 normal birey oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların erken dönem uyumsuz şemaları Young Şema Ölçeği- Kısa Form, işlevsellik düzeyleri Global Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların ve sağlıklı kontrollerin sosyo-demografik verilerinin kaydedildiği bir form kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, early maladaptive schemas and the role of these schemes on the functioning of patients with bipolar and unipolar depressive disorder were examined. The sample of this study is formed by 60 psychiatric patients who were diagnosed with bipolar disorder and unipolar depression disorder and 30 normal individuals. In the study, early maladaptive schemes of the participants was assessed with Young Schema Questionnaire- Short Form and level of functioning was assessed with the Global Assessment Scale.A socio demographic form which includes the related variables of healty controls and patients was used.According to the results of the analyzesin patients with unipolar depression, compared to bipolar disorder and the control groupemotional deprivation, pessimism, social isolation, emotional inhibition, dependence, self-sacrificing, punitiveness and vulnerability to harms points; bipolar patients compared to control group failure, dependence, abondonment and defectiveness scores were significantly higher.The schemas which patients being different from each other and effective on functional levels, failure, dependence and defectiveness were for patients with bipolar disorder; emotional deprivation was for patients with unipolar depression disorder. Consequently, it was apparent the scheme pointing to low self-perception in patients with bipolar disorder and has emerged that these could be decisive on the functioning of patients. In patients with depression disorder indicating that negative beliefs and emotional memories schemes within the scope of the cognitive triple have emerged and unlike the others emotional needs of these patients are considered may affect functionality.