Metiyonin sentaz (MTR) ve metiyonin sentaz redüktaz (MTRR) gen polimorfizmleri ve akciğer kanseri arasındaki ilişkinin Türk toplumunda belirlenmesi
Identification of the relationship between methionine synthase (MTR) and methionine synthase reductase (MTRR) gene polymorphisms and lung cancer in the Turkish population
- Tez No: 408285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKSOY SAĞIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Folat metabolizması DNA sentezi ve DNA metilasyonunda önemli rol oynamaktadır. Folat metabolizmasında yer alan gen polimorfizmleri enzim fonksiyonlarını etkileyerek akciğer karsinojenezi için risk faktörü oluşturmaktadır. Metiyonin sentaz (MTR) ve Metiyonin sentaz redüktaz (MTRR) folat metabolizmasında yer alan iki önemli enzimdir. Bu çalışmada, Türk toplumunda MTR ve MTRR üzerindeki genetik değişiklikler ve akciğer kanserine olası yatkınlık arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya, 193 akciğer kanser teşhisi konulmuş hasta ve 199 kanser olmayan kontrol dahil edildi. DNA, lökositlerden yüksek saflıkta polimeraz zincir reaksiyon (PZR) kalıp hazırlama kiti kullanılarak izole edildi. MTR A2756G (rs1805087), MTRR C524T (rs1532268), and A66G (rs1801394) genotipleri polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon fragman uzunluk polimorfizmi (PZR-RFUP) kullanılarak belirlendi. Genotip ve haplotip analizleri sırasıyla SPSS 21 ve HaploView 4.2 programları kullanılarak yapıldı. MTRR 66 A>G gen polimorfizmi ile akciğer kanseri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (p: 0,042). Ayrıca, MTRR 66 A>G polimorfizminin sigara içen hasta grubunda sigara içen kontrol grubuna göre daha sıklıkla gözlendiği bulundu (p: 0,030). Kontrol ve hasta gruplarında MTR 2756 A>G ve MTRR 524 C>T allel sıklığı benzerlik göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, Türk toplumunda MTRR A66G gen polimorfizmlerinin akciğer kanser riski ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Folate metabolism plays a critical role in DNA methylation and DNA synthesis. Situated gene polymorphism in folate metabolism is a risk factor for lung carcinogenesis by affecting the enzyme function. Methionine synthase (MTR) and methionine synthase reductase (MTRR) are critical enzymes for folate cycle. In this study, possible associations between genetic variabilities in MTR, MTRR and susceptibility to lung cancer were investigated in a Turkish population. A case- control study with 193 lung cancer cases and 199 non-cancer controls was conducted. DNA was extracted from leukocytes using high pure polymerase chain reaction (PCR) template preparation kit. The MTR A2756G (rs1805087), MTRR C524T (rs1532268), and A66G (rs1801394) genotypes were determined by using polymorphism chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) assay. The genotype and haplotype analyses of these polymorphisms were performed using SPSS 21 and HaploView 4.2, respectively. Association between MTRR A66G polymorphism and lung cancer (p: 0.042) was found. Besides, this allele was observed more frequently in smoker-patient compared to smoker-control group (p: 0,030). The distribution of MTR 2756A>G and MTRR 524 C>T allele frequency was similar in cases and controls. In conclusion, the present study suggests an association between the MTRR 66 A>G gene polymorphisms and lung cancer risk in a Turkish population.