Yönlendirilmiş kemik rejenerasyonunda insan amniyotik membranının rezorpsiyon süresinin ve kemik rejenerasyonuna etkilerinin incelenmesi
Examination of the resorption time and effects of human amniotic membrane on bone regeneration in guided bone regeneration
- Tez No: 842443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜLFEŞAN ÇANAKÇİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Membranlar, defekt ve periost arasında bariyer olarak, osteojenik olmayan dokuların defekte girişini önler. Bu yönlendirilmiş kemik rejenerasyonunun (YKR) temel prensibidir. YKR'de farklı avantajlara sahip çeşitli membran materyalleri kullanılmaktadır. Kollajen membranlar ise en sık tercih edilen membran çeşididir. Amniyotik membran büyüme faktörü ve kök hücrelerden zengin anti-inflamatuar, anti-mikrobiyal, epitelizasyonu indükleyici etkiye ve düşük immünojeniteye sahip bir dokudur. Bu çalışmada insan amniyotik membranın(HAM) ve kollajen membranın rezorpsiyon sürelerinin ve doku reaksiyonun paternlerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmaya 40 adet erkek Wistar albino sıçan dahil edildi. Ratların sağ ve sol tibialarında 3 mm çapında iki adet dairesel defekt oluşturuldu. Yirmi ratta sağ tibia defekti üzerine membran olarak HAM, diğer 20 ratta ise kollajen membran yerleştirildi. Sol tibia defektleri membran yerleştirilmeden boş bırakıldı. Ratlar ameliyattan 1, 2, 4, 8 ve 12 hafta sonra sakrifiye edildi. Membran kalınlığı ve doku reaksiyonu histolojik olarak değerlendirildi. Her iki membran da inflamatuar reaksiyon belirtileri olmadan doku uyumluluğu gösterdi. Membran kalınlığı yalnızca 4. haftada HAM grubunda istatistiksel olarak anlamlı olarak daha kalın bulunurken diğer haftalarda anlamlı bir fark görülmedi. Fibrozis, yağ doku, kanama, nekroz, dejenerasyon ve yabancı cisim reaksiyonu gibi genel doku reaksiyonları ve lenfosit, polimorfonükleer lökosit, eozinofil ve makrofaj gibi özel hücresel reaksiyonu açısından gruplar arasında anlamlı bir fark görülmedi. Sonuçlar: Bu çalışmada, insan amniyotik membranı ve kollajen membran benzer rezorpsiyon süresi ve benzer doku reaksiyonları gösterdi. Sonuç olarak HAM'ın yönlendirilmiş kemik rejenerasyonunda, membran olarak rezorpsiyon süresi ve doku reaksiyonu açısından uygun bir doku olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
As a key principle of GBR,membranes act as a barrier between the defect and the periosteum,preventing non-osteogenic tissues from entering the defect.Various membrane materials have been used in GBR. Collagen membranes are the most commonly preferred membrane type. Human amniotic membrane(HAM) is a tissue with anti-inflammatory, anti-microbial, epithelialization-inducing effects and low immunogenicity, rich in growth factors and stem cells. This study aimed to compare the resorption times and tissue reaction patterns of HAM and the collagen membrane. Forty male Wistar albino rats were included in the study.Two circular defects with a diameter of 3mm were created on the right and left tibias of the rats. HAM was placed over the right tibia defects as a membrane in 20 rats, and collagen membrane was placed in the other 20 rats. Left tibia defects were left empty without placing a membrane. The rats were sacrificed 1,2,4,8 and 12 weeks after the surgery. Membrane thickness and tissue reaction were assessed. Both membranes showed histocompatibility without signs of inflammatory reaction. Membrane thickness was found to be statistically significantly thicker in the HAM group only in the 4th week, while no significant difference was observed in the other weeks. There was no significant difference between the groups in terms of general tissue reactions such as fibrosis, fatty tissue, hemorrhage, necrosis, degeneration and foreign body reactions and specific cellular reactions such as lymphocytes, polymorphonuclear leukocytes, eosinophils and macrophages. In this study, the HAM and collagen membrane showed similar resorption time and tissue reactions. As a result, it was concluded that HAM is a suitable tissue as a membrane in GBR in terms of resorption time and tissue reaction.