Oral liken planusun immunopatogenezinde mirnaların rolünün incelenmesi
Investigation of the role of mirnas in oral lichen planus immunopathogenesis
- Tez No: 408324
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
GİRİŞ: Oral liken planus (OLP) oral mukozanın kronik inflamatuar hastalığıdır. OLP'nin etyolojisi bilinmemekle birlikte populasyonun yaklaşık %2'sini etkiler. Dünya Sağlık Örgütüne göre OLP potansiyel malign bir hastalıktır fakat OLP'yi maligniteye götüren mekanizma hala tartışılmaktadır. MikroRNAlar küçük, kodlanamayan RNAlardır. MiRNAlar gelişme, farklılaşma gibi birçok normal prosesde yer aldıkları gibi insan hastalıklarının gelişmesinde de rol alırlar. Bu tez çalışmasındaki amacımız; OLP hastalarında düzenleyici görevleri olduğu bilinen mir-21 ve potansiyel hedefleri olan tümör süpressör p53 ile p63'ün anlatım durumlarını tespit etmektir. YÖNTEM: 52 OLP hastası ve 34 sağlıklı gönüllünün oral mukozasından punch biyopsi alınmıştır. Alınan örneklerden RT ⁄ PCR yöntemi kullanılarak miR-21, p53 ve p63 anlatım durumları analiz edilmiştir. OLP hastalarının ve sağlıklı gönüllülerin sonuçları uygun istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılmıştır. BULGULAR: OLP'li hastaların oral mukozasında sağlıklı gönüllüler ile kıyaslandığında mir-21'in ve p53 yüksek anlatımı tespit edilmiştir. OLP'de mir-21 ile p53 ve p63 anlatım durumları kıyaslandığında; p53 ile mir-21 arasında zayıf pozitif korelasyon ve p63 ile mir-21 arasında zayıf negatif korelasyon tespit edilmiştir. SONUÇ: mir-21'in ve potansiyel hedefleri olan p53 ve p63'ün, OLP'nin malign potansiyelinde ve patogenezinde önemli role sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Oral lichen planus (OLP), which is a chronic inflammatory disease of the oral mucosa with unknown etiology, affects about 2% of the population. While World Health Organization (WHO) classifies OLP as“a potentially malignant disorder,”it is still a matter of debate which mechanisms drive OLP to such a condition. MicroRNAs are small non-coding RNAs involved in normal processes such as development and differentiation as well as progression of human diseases. The aim of this thesis study was to investigate the expression of miR-21 and to compare RNA levels of their potential targets, the tumor suppressor p53 and its relative p63, both known to be deregulated in OLP. METHODS: Punch biopsies were done from 52 patients with OLP and 34 health controls's oral mucosa and analyzed for the expression of miR-21, p53, and p63 using RT ⁄ PCR. OLP patient and health control's results were compared to proper statistical methods. RESULTS: Increased expression of miR-21 and up-regulation of p53 were seen in OLP compared to normal oral mucosa. When comparing mir-21 expression to levels of p53 and p63 in OLP, a weak positive correlation was seen between p53 and miR-21 and a weak negative correlation was seen between miR-21 and p63, respectively. CONCLUSION: Results indicated that mir-21 and its potential targets p53 and p63 have an important role for malign potential and pathogenesis in OLP.