Distraksiyon osteogenezis yöntemi kullanılarak yapılan alt çene genişletmesinin çene-yüz sistemi üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of craniofacial effect for mandibular widening by distraction osteogenesis
  1. Tez No: 408346
  2. Yazar: SEYİT AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK MALKOÇ, YRD. DOÇ. DR. ZEHRA İLERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmanın amacı distraksiyon osteogenezis yöntemi kullanılarak yapılan alt çene genişletmesinin çene-yüz sistemi üzerine olan etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışma grubunu iskeletsel Sınıf I ve Sınıf II özellik gösteren 20 (8 erkek, 12 kız) hasta oluşturmaktadır. Bu çalışmada ortalama yaş 15,86 ± 2,17'yıldır ve yaş dağılımı 13,1 ile 21,5 yıl arasındadır. Tüm hastalarda orta ya da şiddetli derecede anterior çapraşıklık, V şekili ark formu ve maksillo-mandibuler transversal yetmezlik bulunmaktadır. Tüm hastalarda konsolidasyon döneminde iken, hızlı üst çene genişletmesi işlemi tamamlanmıştır. Hasta kayıtları tedavi başında, distraksiyon dönemi ve konsolidasyon dönemi (165,85±10,42 gün) sonunda elde edilmiştir. İstatistiksel analiz, normal dağılım gösteren gruplarda eşleştirilmiş t testi, normal dağılım göstermeyen gruplarda ise Wilcoxon sıra sayıları işaret testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this prospective study was to evaluate the craniofacial effects for mandibular widening by midline distraction osteogenesis with using tooth borne distraction device. Method: The sample comprised of 20 (8 males, 12 females) patients with skeletal Class I and class II. The mean age in this study was 15,86 ± 2,17 years, ranging from 13,1 to 21,5 years. All patients had moderate and severe mandibular anterior crowding, V shaped arch form and maxillo-mandibular transverse deficiency. A custom made intraoral tooth-borne distraction device was used for distraction. During consolidation period, rapid maxillary expansion was also completed in all of the patients. The patient's records were obtained at the beginning of treatment, at the end of distraction and consolidation periods (165,85 ± 10,42 days after surgery). For statistical analysis, paired t test and Wilcoxon signed-rank test were used.