Kemik defektlerinin onarımında sistemik olarak uygulanan denosumab'ın etkinliğinin incelenmesi
The investigation of the effectiveness of systemically administered denosumab on bone defects healing
  1. Tez No: 408348
  2. Yazar: ÖMER PİRİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HİLAL ALAN, DOÇ. DR. MUSTAFA SANCAR ATAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Oral ve makillofasiyal cerrahinin önemli araştırma alanlarından biri kaybolan veya azalan kemik dokusunun tamamlanıp estetik ve fonksiyonunun yeniden kazandırılmasıdır. Son yıllarda kemik defektlerin onarılması için osteoporoz tedavisinde kullanılan ilaç uygulamaları giderek popülerlik kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; denosumab ilacının tek başına ve greftlerle (BCP, ksenogreft, otogreft) birlikte kullanıldığında yeni kemik oluşumundaki etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmada toplam 20 adet Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Her tavşanın kalvaryumunda dört adet defekt hazırlanmıştır. Defektlerden birisi kontrol olarak boş bırakılmış, diğer üçüne ise eşit miktarda otogeft, ksenogreft ve bifazik kalsiyumfosfat grefti uygulanmıştır. Ameliyattan sonra hayvanların yarısına denosumab (10 mg/kg/ay) ilacı sistemik olarak 2 ay boyunca ayda 1 defa olmak üzere subkütan enjekte edilmiştir. Diğer yarısına ise aynı doz ve süre olacak şekilde subkütan olarak 10 mg/kg serum fizyolojik enjekte edilmiştir. 2 ayın sonunda tavşanlar sakrifiye edilmiştir. Tavşanlardan elde edilen numuneler kemik hacmi ve alanı değerlendirilmesi için histolojik ve histomorfometrik analize gönderilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the important research areas of oral and maxillofacial surgery injured or lost with there construction of bone tissue retrieval of aesthetics and function. In recent years, Used to treat osteoporosis drug applications are gaining popularity for the repair of bone defects. The present study aims to investigate the effectiveness of denosumab on bone regeneration when used alone or in combination with grafts (BCP, Xenograft, Autograft) Method: 20 New Zealand white rabbits were used and four calvarial defects were prepared in each animal cranium. Autograft, xenograft, and biphasic calciumphosphate (BCP) were applied to the defects; one defect was left untreated as a control. After surgery experimental group were administered to the systemically subcutaneous injection of denosumab (10 mg/kg/month) 1 times per month for 2 months (n=8 group). Control group were administered 10mg/kg sterile saline, injected in the same manner and with the same frequency and duration. At the end of the 2 month rabbits were sacrificed, and the samples were sent for histological and histomorphometric analysis to evaluate and compare the volume and area of regenerated bone.