Meme epiteli ve meme kanseri hücrelerinde caytaxın protein ekspresyonunun belirlenmesi
Detection of caytaxin protein expression in breast epithelium and breast cancer cells
  1. Tez No: 408357
  2. Yazar: SAKİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TEKEDERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en yaygın kanser türüdür. Kompleks heterojen karakterde olan meme kanserinin patogenezi tam olarak bilinmemektedir. Caytaxin proteini, insanda 19. Kromozom üzerinde yer alan ATCAY geni tarafından şifrelenmekte ve 13 ekzondan oluşmaktadır. Caytaxin proteinine yönelik yapılan çalışmalarla bu proteinin beyinde korteks, serebellum ve olfaktor bölgelerde yüksek oranda eksprese edildiği belirlenmiştir. Yapısında yüksek oranda korunmuş bir BCH domaini bulundurmaktadır. Fonksiyonlarının bu BCH domaini aracılığı ile gösterdiğine dair birçok çalışma mevcuttur. Literatürde Caytaxin proteininin meme kanser hücre veya dokularındaki ekspresyon ve ya fonksiyonunu inceleyen çalışma bulunmamaktadır. Bu tezde, ölümsüzleştirilmiş meme epitel hücresinde ve meme kanseri hücrelerinde caytaxin ekspresyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada MCF7 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hatları ile MCF10A ölümsüzleştirilmiş meme epiteli kullanıldı. Total protein miktarları Lowry yöntemi ile protein ekspresyonlarının varlığı Western Blot yöntemi ile belirlendi. Bulgular: Caytaxin'in üç hücre hattında da eksprese olduğu ancak ekspresyon düzeylerinin birbirinden farkı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is the most common cancer type among women across the world. The pathogenesis of breast cancer is not well-known because of its complex heterogeneity. Caytaxin protein is encoded by ATCAY gene located on chromosome 19 in human. Many studies showed that Caytaxin is highly expressed in cortex, cerebellum and olfactory regions of human brain. In terms of structure it contains a conserved BCH domain. It is suggested that BCH domain is the functional unit of caytaxin. To the best of our knowledge there is no published data on the expression and roles of Caytaxin in breast cancer in the literature. In this study the expression of Caytaxin is aimed to be determined in immortalized breast epithelium cell and breast cancer cell lines. Material and Methods: In this study, we examined MCF7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines and MCF10A, immortalized epithelium cell line. The total amount of protein was determined by Lowry method and Western Blot method was used to show the expression profile of Caytaxin protein. Results: The caytaxin expression was detected in all three cell lines.